Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

CHOROBY UKŁADU MOCZOWEGO – Tekst: lek. wet. Rafał Ciągarlak


Choroby dróg moczowych należą do jednych z częstszych problemów zdrowotnych kotów i to właśnie w tej sprawie ich opiekunowie przychodzą zazwyczaj po poradę do lekarza weterynarii.
Do najczęściej występujących przypadłości tego typu zaliczamy zapalenie pęcherza i cewki moczowej. Określane są one wspólnym mianem – „choroba dolnych dróg moczowych”.

Syndrom urologiczny kotów (tzw. FLUTD) to zespół chorobowy charakteryzujący się podobnymi objawami klinicznymi. Może być następstwem idiopatycznego zapalenia pęcherza moczowego (występuje najczęściej), kamicy pęcherza moczowego, infekcji bakteryjnej pęcherza moczowego czy kamicy cewki moczowej.

Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego jest to nieinfekcyjna choroba charakteryzująca się zmianami zapalnymi w jego obrębie. Nie stwierdzono, czy częstotliwość jego występowania jest związana z płcią kotów, ale u kocurów ma zdecydowanie gwałtowniejszy przebieg. Choroba zazwyczaj występuje u kotów dorosłych i starszych. Do czynników ryzyka predysponujących do jej pojawienia się należą: stres, zmniejszone spożycie wody, zmniejszona aktywność fizyczna (koty przebywające wyłącznie w domu), sterylizacja kotek, kastracja kocurów oraz otyłość.
 
 

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 161 – MARZEC 2016