Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

CHOROBY DRÓG MOCZOWYCH – PĘCHERZ – Rozmowa z lek. wet. Adamem Pietroniem


W poprzednim wywiadzie z lekarzem weterynarii rozmawialiśmy o kocich nerkach. Ale układ moczowy to nie tylko nerki, ale także pęcherz, ktory sprawia czasem naszym kotom wiele kłopotów.W rozmowie z Barbarą Sieradzan przybliży je, znany już naszym Czytelnikom, lek. wet. Adam Pietroń z warszawskiej przychodni weterynaryjnej Hau Miau.


Barbara Sieradzan: Czy choroby pęcherza to duży problem u kotów?
Lek. wet. Adam Pietroń:
Duży. Przede wszystkim dlatego, że tylko w 30 proc. przypadków jesteśmy w stanie określić przyczynę choroby. W pozostałych 70 proc. zapalenie pęcherza moczowego określane jest jako idiopatyczne, czyli niewiadomej przyczyny.
Uważam, że pęcherz moczowy jest najwrażliwszym organem u kota – wrażliwszym niż nerki. Nerki radząsobie przez wiele lat, zanim ujawni się schorzenie. Natomiast problem z pęcherzem może się pojawić już w pierwszym roku życia kota i może się ciągnąć przez całe jego życie. Pęcherz najsilniej reaguje na wszystko, co dzieje się w ciele i psychice kota. W psychice – bo niezwykle silnie reaguje on na stres.

Które z kocich osobników chorują najczęściej na zapalenie
pęcherza?
Najczęściej samce, ale nie koniecznie kastrowane, jak kiedyś sądzono. Wynika to z budowy dolnych dróg moczowych u kocurów: cewka jest długa, bardzo wąska, jej ujście, czyli narząd płciowy, nie wielkie. Owszem, u kotek schorzenie to zdarza się, ale o wiele rzadziej. U jego podłoża tkwi zwykle stres (podobnie jak w analogicznym schorzeniu u kobiet).

Czy łatwo określić przyczynę zapalenia pęcherza?Diagnoza polega bardziej na wykluczeniu poszczególnych przyczyn niż na ich potwierdzeniu. Należywięc sprawdzić, czy nie ma infekcji w pęcherzu, czy nie tworzą się kamienie bądź drażniące kryształy.Do tego służy badanie moczu, zdjęcie rentgenowskie pęcherza, badanie ultrasonograficzne. Kiedy już sprawdzimy wszystkie możliwości, a przyczyny nadal nie znamy, pozostaje idioptyczne zapalenie pęcherza. Skoro przyczyna nie jest znana, naszego pacjenta leczy się objawowo, choć zawsze w przypadku schorzeń dolnych dróg moczowych u kotów ważnym elementem leczenia jest ograniczenie stre -
sorów, czyli czynników wyzwalających stres. Dolegliwość, niestety, ma tendencje do nawracania.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 152 – CZERWIEC 2015