Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

BIAŁE KOTY A GŁUCHOTA – Joanna Krupowicz

Tekst: Joanna Krupowicz

Głuchota to upośledzenie, które nie wy stępuje zbyt często u kotów. Gdy jednak już się zdarza, jest efektem rożnych czynników – może pojawić się na skutek urazu lub jako efekt przebytej choroby. Także zaawansowany wiek może sprawić, że słuch się pogarsza. Czasem jednak przypadłość ta jest wrodzona, jak dzieje się w przypadku białych kotów.

Genetyka
Nie jest więc mitem, że biały kot i głuchota idą w parze. Genetycy w swoich badaniach dowiedli, że gen odpowiedzialny za białe zabarwienie okrywy i błękitne tęczówki jest sprzężony z genem powodującym wrodzoną głuchotę.
Wygląd każdego zwierzęcia jest determinowany przez jego genotyp, w którym zapisane są wszelkie informacje dotyczące każdej cząsteczki ciała.
Na genotyp składają się poszczególne geny, których różne warianty nazywane są allelami. Gen zawierający informację o barwie kota ma wiele alleli i to, który z nich znajdzie się w genotypie, decyduje o kolorze okrywy i oczu zwierzęcia. Allel W jest odpowiedzialny za białe futro i niebieskie tęczówki. Jest to efekt zahamowania produkcji melanin, czyli barwników nadających kolor okrywie włosowej zwierząt. Niestety okazuje się, że jest on odpowiedzialny także za inną cechę, którą jest wrodzona głuchota kotów. Naukowcy odkryli, że struktury ucha wewnętrznego takich kociąt ulegają uszkodzeniu w pierwszym tygodniu ich życia, między 4 a 6 dniem po narodzinach. Gdy ich przewody słuchowe otwierają się w drugim tygodniu, uszy nie są w stanie odbierać i przekazywać bodźców. Zwierzę nie słyszy.
Oczywiście brak słuchu może dotknąć także kota o zupełnie innym zabarwieniu, a zdarza się także,
że i białe, niebieskookie koty mają perfekcyjny słuch.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 157 – Listopad 2015