Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

BEZCENNA KREW DLA KOTA – Rozmowa z lek. wet. Jerzym Kemilewem


Krwiodawstwo weterynaryjne nie jest już niczym nowym, ale wciąż niewiele o nim wiemy. Powstaje coraz więcej banków krwi, krew bywa obecna podczas operacji, tak na wszelki wypadek. W jakich przypadkach jest niezbędna?

 Z lek. wet. Jerzym Kemilewem
, współzałożycielem pierwszego w Polsce Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia, rozmawia Barbara Sieradzan

Barbara Sieradzan: Założyciele Banku Krwi im. Milusia, czyli pan z kolegą Robertem Marczakiem, otrzymali w roku 2005 nagrodę Serce dla Zwierząt. Co się zmieniło w krwiodawstwie weterynaryjnym od tamtego czasu
Jerzy Kemilew:
Stało się przede wszystkim oczywiste, że krew także dla zwierząt jest potrzebna i może ratować życie. Lekarze weterynarii często po nią sięgają i dziś łatwiej jest też o dawców.

Przypomnijmy, jakie grupy krwi występują u kotów?
Dwie podstawowe, czyli A i B oraz trzecia AB, ale ja się z nią nie spotkałem. Koty europejskie, czyli nasze popularne dachowce, mają z całą pewnością grupę A, grupa B pojawia się u niektórych ras, ale uwaga: grupa nie musi być przypisana do rasy. Są rasy, w których występują obie grupy, na przykład koty brytyjskie niebieskie w 38% mają grupę B, pozostałe to zwierzęta z grupą A. Podobnie u maine coonów. Przed zrobieniem transfuzji należy się więc upewnić, jaką grupę krwi ma pacjent i zgodnie ze sztuką lekarską wykonać próbę krzyżową.

Jaki kot może zostać krwiodawcą? Niestety, nie dobrowolnym, ale na pewno honorowym...
Koci dawca musi być zdrowy, mieć przeprowadzoną pełną profilaktykę, czyli szczepienia, gdyż wówczas ma we krwi przeciwciała. Powinien być też w sile wieku, czyli do 9-10 roku życia, i ważyć minimum 4-4,5 kg. I najlepiej, żeby był kotem niewychodzącym.
Kiedyś co prawda nasz bank korzystał z uprzejmości takiego domowego azylu, gdzie było kilkanaście kotów wychodzących do ogródka, ale wszystkie były bardzo dokładnie przebadane, odrobaczane, szczepione etc.

Jaką objętość krwi pobiera się od kota?
Pobiera się 50 ml, stąd wymóg odpowiedniej wagi. Łożysko naczyniowe (czyli wszystkie naczynia krwionośne) ma określoną objętość; u kota krew zawiera się w niecałych 7% masy ciała (u psa przykładowo to ponad 9%). Jeśli kot będzie zbyt mały, ubytek 50 ml będzie dla niego zbyt znaczny. W przypadku kota z nadwagą nie wzrasta objętość łożyska naczyniowego, ponieważ tkanka tłuszczowa ukrwiona jest śladowo. A więc kot otyły nie będzie miał więcej krwi niż wówczas, kiedy miał prawidłową, niższą wagę.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 174 – KWIECIEŃ 2017