Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

BĘDZIEMY DZIADKAMI – Barbara Sieradzan rozmawia z dr. hab. n. wet. Piotrem Jurką

Ciąża i poród to szczególny czas dla każdej kotki. Najczęściej odbywa się bez zakłóceń i zgodnie z naturą, ale niekiedy potrzebna, a wręcz niezbędna jest nasza pomoc. O zapewnieniu przyszłej kociej mamie bezpieczeństwa w czasie całej ciąży aż do rozwiązania z dr. hab. n. wet. Piotrem Jurką, specjalistą chorób psów i kotów, nauczycielem akademickim na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie oraz właścicielem Ochockiego Centrum Weterynaryjnego „Ginvet”rozmawia Barbara Sieradzan.

 Barbara Sieradzan: Jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży?
Piotr Jurka: Przyjmuje się, że jeśli kotka jest wielokrotnie (5–6 razy w ciągu dnia) pokryta przez kocura, zwłaszcza 3–4 dnia rui, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest w ciąży.Przez pierwsze trzy tygodnie ciąży nie ma konkretnych jej objawów. Można o niej domniemywać, jeśli kotka co dwa tygodnie miała ruję, a mijają trzy i ruja nie występuje. Po trzech tygodniach ciąży zmienia się kolor obwódki wokół sutków na różowy bądź jasnoczerwony; sutki stają się bardziej sprężyste. Zmiana ta jest spowodowana wzrostem jednego z hormonów, odpowiedzialnego za podtrzymanie tego stanu.Między 21 a 30 dniem warto zgłosić się do lekarza weterynarii, by potwierdzić ciążę badaniem USG (jest nieinwazyjne i dobrze znoszone przez kotkę).
To ważne, gdyż podobne objawy będą występowały u kotek, u których z różnych przyczyn doszło do utraty ciąży. Dobrze jest to sprawdzić choćby z tego powodu, że ciężarną kotkę należy inaczej karmić niż tę, która w ciąży nie jest.

Mówimy tu oczywiście o macierzyństwie planowanym.
A jak możemy stwierdzić ciążę u kotki, która trafiła do nas przez przypadek i nic o niej nie wiemy?
To zależy, jakie mamy wobec niej zamiary. Jeśli ciąża jest niepożądana, kotka jest za młoda, rodziła niedawno, była kryta niewłaściwym kocurem lub są inne powody, można ją na wczesnym etapie (21–30 dzień ciąży) usunąć. Robi się to poprzez podanie dwóch zastrzyków, które nie powodują skutków ubocznych dla przyszłej rozrodczości kotki, a prowadzą do resorpcji (czyli wchłonięcia przez organizm matki zarodków/płodów), bez ich wydalania na zewnątrz i bez stresu dla kotki. Każda próba późniejszego usunięcia ciąży obarczona jest większymi konsekwencjami dla zdrowia. My, lekarze, ze względów etycznych nie usuwamy jej powyżej 45 dnia.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 137 – Marzec 2014