Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

BADAMY KOCI SŁUCH – Tekst: lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza

Tekst: lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza

Każdy ze zmysłów kota odgrywa ogromną rolę w jego codziennym funkcjonowaniu. Zmysł słuchu i równowagi jest, obok zmysłu wzroku, węchu, dotyku i smaku, niesamowicie wyrafinowanym instrumentem do rozpoznawania otoczenia, do zbierania informacji ze środowiska zewnętrznego.

Głuchota nabyta
Człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 16 Hz do 20 kHz, zaś koty tony o częstotliwości około trzykrotnie wyższej niż ludzie – do około 60 kHz. Ze względu na to, że zwierzęta, w przeciwieństwie do ludzi, słyszą ultradźwięki, narażone są na odbiór wysokich tonów emitowanych przez niektóre urządzenia gospodarstwa domowego, czy chociażby strzały myśliwskie.
Przy rozważaniach na temat słuchu kotów, obok kwestii częstotliwości dźwięku należy wspomnieć o drugim istotnym parametrze, jakim jest natężenie dźwięku. Koty o prawidłowym słuchu powinny odbierać dźwięki o natężeniach właściwych mowie ludzkiej, czyli nie tylko głośną rozmowę czy krzyk ok. 70 dB, ale też rozmowę 40–60 dB. Należy zatem pamiętać, że istnieją tzw. dźwięki niebezpieczne, powyżej 100 dB, które nie tylko powodują u nich ból, ale także mogą uszkodzić słuch.

(...)

Głuchota wrodzona
Istnieje grupa kotów predysponowanych do wrodzonej głuchoty. Są to głównie koty białe z niebieskimi tęczówkami – na przykład turecki van.
Jednak nie wszystkie białe koty z niebieskimi tęczówkami są głuche, jednak większość głuchych jest biała i ma niebieskie tęczówki. Jeśli kot ma jedną tęczówkę, np. żółtą, a drugą niebieską, to może wystąpić głuchota jednostronna na ucho po stronie oka z niebieską tęczówką. U kotów o dwubarwnych oczach prawdopodobieństwo głuchoty jest tym większe, im więcej białego koloru futra występuje wokół oczu i uszu.

 

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 161 – MARZEC 2016