Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ALERGICY, ASTMATYCY - Tekst: Barbara Sieradzan

Wiosna już prawie za nami, ale pylenie wciąż nęka alergików. O tym, czy ofiarami pyłków mogą być także koty oraz o innych płucnych problemach ze znanym już naszym Czytelnikom specjalistą w dziedzinie chorób układu krążenia i układu oddechowego psów i kotów, lek. wet. Rafałem Niziołkiem, właścicielem lecznicy Vetcardia w Warszawie,rozmawia Barbara Sieradzan.

Barbara Sieradzan: Astma – co to za choroba? Czy dotyczy również kotów?
Lek. wet. Rafał Niziołek: Astma jest zapaleniem alergicznym oskrzeli, nieadekwatną reakcją organizmu na przy czynę. Niestety zapadają na nią także koty. I poza tym, że jest to alergia wziewna, trudno tak naprawdę określić przyczynę tej choroby.
Naukowo stwierdzono jedynie uczulenie kotów na czarne mrówki (te leśne), a podejrzewa się, że uczulają się na to samo, co człowiek: roztocza kurzu domowego, pyłki, a także chemiczne substancje wziewne. Wiemy, że w przypadku kotów astma nie jest reakcją na alergię pokarmową (tu objawem będzie swędzenie, biegunka).
Astma u kota ma trzy nieodłączne elementy: pierwszy, to odruch kaszlu jako reakcja oskrzelików na dostanie się do przewodu oddechowego substancji drażniących; drugi, to tworzenie się wydzieliny śluzowej, która ma nie dopuścić do przedostania się tych substancji do oskrzeli; oraz trzeci – skurcz oskrzeli. Wszystkie trzy występują jednocześnie (można to porównać do reakcji człowieka, który po raz pierwszy wdycha dym papierosowy). U kota skurcz oskrzeli może być całkowity i jest to stan zagrażający życiu. Psy mają więcej szczęścia – nie chorują na astmę z powodu znaczących różnic anatomicznych – psie oskrzeliki do samego końca, aż do pęcherzyków płucnych, mają chrząstkę, która nie pozwala im się całkowicie zamknąć. Jest to związane z adaptacją do bycia drapieżnikiem – długodystansowcem. Kot natomiast jest sprinterem, a jego serce i płuca są małe w stosunku do wielkości ciała.

Czy trudno rozpoznać astmę u kota?

Potwierdza się ją przez wykluczanie innych jednostek chorobowych. U kota, który ma kłopoty z oddychaniem, okresowo miewa duszności, pokasłuje, próbuje odkrztuszać, należy wykluczyć wiele innych problemów – choroby pasożytnicze dróg oddechowych, choroby infekcyjne bakteryjne, grzybicze i wirusowe oraz choroby serca.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 140 – Czerwiec 2014