Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ALERGIA U KOTA – Tekst: lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza

Tekst: lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza

Problemy alergiczne u kotów różnią się pod wieloma względami od analogicznych problemów, jakie mogą wystąpić zarówno u psa, jak i u człowieka. Do najważniejszych chorób o tle alergicznym u kotów z pewnością należy zaliczyć alergiczne pchle zapalenie skóry APZS, alergię pokarmową oraz syndrom atopowy kotów.

Alergiczne pchle zapalenie skóry

Ta przypadłość u kotów to problem niestety wciąż lekceważony zarówno przez opiekunów czworonogów, ale i przez lekarzy. Podstawą tej beztroski jest błędne mniemanie, że kot niewychodzący z domu nie jest narażony na zapchlenie.
To fałszywe przekonanie, gdyż do zarażenia pchłami może dojść zarówno przez przypadkowe przyniesienie tych ektopasożytów przez któregoś z członków rodziny, jak również za pośrednictwem psa mieszkającego pod jednym dachem, i w końcu przez samą pchłę, która może przywędrować do naszego mieszkania nawet z klatki schodowej.
W przypadku kotów wychodzących zagrożenie pchłami jest oczywiste. Zapchlenie kota może spowodować wiele nieoczekiwanych konsekwencji – od alergicznego pchlego zapalenia skóry począwszy, poprzez zarobaczenie tasiemcem (którego pchła jest żywicielem pośrednim), na chorobach odkleszczowych, na przykład na erlichiozie, kończąc. Dlatego też regularne profilaktyczne odpchlanie kota ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszego pupila.

Alergiczne pchle zapalenie skóry jest najczęstszym problem tła alergicznego u kotów, często mylnie diagnozowanym jako syndrom atopowy u tego gatunku. W takiej sytuacji kot zamiast zastosowania podstawowej zasady w leczeniu alergii, czyli całkowitej eliminacji alergenu, zaczyna być traktowany jak kot atopik, co skutkuje stosowaniem glikortykosteroidów, by ustąpiły objawów świądu. APZS jest bowiem chorobą alergiczną, przebiegającą ze znacznym nasileniem świądu, który prowadzi do powstania licznych samouszkodzeń w obrębie głowy, szyi, a następnie na całym ciele. Pierwszymi objawami reakcji alergicznej na alergeny pchle mogą być drobne grudki wyglądające jak proso rozsypane na skórze zwierzęcia. W innych przypadkach objawem reakcji nadwrażliwości na alergeny pchle mogą być tak zwane zespoły eozynofilowe w postaci wrzodów lub płytek eozynofilowych. Kot z alergicznym pchlim zapaleniem skóry całkowicie traci komfort życia: całe dnie spędza na wydrapywaniu ran, nadmiernym lizaniu, traci zainteresowanie otoczeniem i chęć do udziału w życiu całej rodziny czy typowych kocich zabawach. W przypadku rozwinięcia zespołu eozynofilowego u kota z APZS dochodzi nawet do braku apetytu, apatii i gorączki. Następnym powikłaniem jest zakażenie bakteryjne skóry w miejscach urazów.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 163 – MAJ 2016