Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ALERGIA POKARMOWA U KOTA – Tekst: lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza

ALERGIA POKARMOWA U KOTA WIELKIM WYZWANIEM DLA OPIEKUNA

Tekst i zdjęcia: Lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza

Kocia alergia pokarmowa to nie lada problem.
Stanowi on ogromne wyzwanie nie tylko dla opiekuna, ale również dla lekarza weterynarii. Kot jako smakosz nie zadowoli się bowiem rodzajem diety przez dłuższy czas jednym i prawie każdy będzie wybrzydzał, zupełnie jak dziecko. Taka sytuacja dodatkowo stwarza nawet problem diagnostyczny, ponieważ koci charakter stwarza duże trudności w przeprowadzeniu diety eliminacyjnej, która to służy do postawienia diagnozy ostatecznej, że to właśnie z alergią pokarmową u danego pacjenta mamy do czynienia.

Skąd ten problem?
Alergia pokarmowa u kotów stanowi 57 procent wszystkich chorób na tle alergicznym u tego gatunku, w przeciwieństwie do psów, u których ten problem występuje jedynie w 10 procentach. Ta istotna różnica gatunkowa oznacza, że u kotów alergia pokarmowa jest problemem diagnozowanym rzadziej niż występuje w rzeczywistości.
Mylnie diagnozowany jest u nich syndrom atopowy zamiast alergii pokarmowej. U psa sytuacja jest odwrotna – alergia pokarmowa jest diagnozowana znacznie częściej niż rzeczywiście występuje.

Należy podkreślić, że u kotów alergia pokarmowa jest wciąż chorobą o niewyjaśnionej do końca patogenezie, co oznacza, że do tej pory nie można dokładnie prześledzić i zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do odpowiedzi immunologicznej w przewodzie pokarmowym kota. Nie mniej jednak dokładnie wiadomo, jak należy diagnozować u niego tę chorobę. Wiadomo, że przeważnie kota uczulają te składniki pokarmowe, które jadł najczęściej lub najdłużej. Nie zaobserwowano żadnych predyspozycji rasowych ani skłonności genetycznych do alergii pokarmowej u tego gatunku. Nie stwierdza się również wpływu sterylizacji ani kastracji u kotów na rozwój alergii pokarmowej.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 164 – CZERWIEC 2016