Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

AAAPSIK! PO KOCIEMU – Rozmowa z lek. wet. Moniką Gładysz

Przed nami czas chłodów, a więc i włączonych kaloryferów. Koty niewychodzące grzeją się z nami w domach, a te, które wychodzą, muszą zawczasu zadbać o większą odporność. O tym, jak przygotować je do zmiennych temperatur i pomoc im uniknąć laryngologicznych problemów, ze znaną Czytelnikom lek. wet. Moniką Gładysz z warszawskiej lecznicy „Białobrzeska” rozmawia Barbara Sieradzan.

Barbara Sieradzan: Zmieniające się pory roku, różnice temperatur często wiążą się u nas, ludzi, z problemami laryngologicznymi. Czy koty również narażone są na choroby gardła?
Monika Gładysz:
Zapalenie górnych czy dolnych dróg oddechowych u kotów jest tak samo częste, jak u psów i oczywiście u ludzi – nie ma tu jakiegoś rozgraniczenia. One także się zaziębiają, kichają, miewają katar, kaszlą. Chociaż kot kaszle trochę inaczej niż ludzie czy psy – opiekunowie często zgłaszają, że kot wymiotuje albo się dusi.
Praca tłoczni brzusznej u kota jest trochę odmienna, głośna, i dlatego koci kaszel wygląda i brzmi dość nietypowo, by nie rzec – przerażająco.

A czy kot może się od nas zarazić katarem?
Teoretycznie nie – wirusy, na pr
zykład grypy, są specyficzne dla gatunku, ale… w praktyce jest to możliwe.
Zdarza się, że gdy jesteśmy przeziębieni, to w następnej kolejności łapie infekcję nasz kot czy inne domowe zwierzę. Czasem przyniesie coś do domu nasze dziecko, kot z nim śpi, a potem także się nam nagle rozchorowuje. Tak więc nie jest to niemożliwe.

Czy zaziębiony kot może zachrypnąć, a nawet stracić głos?
Jak najbardziej. Koty często tracą głos, gdy zaczyna boleć je gardło. Przestają mruczeć albo przestają miauczeć. A kiedy próbują, z ich krtani wydobywa się zachrypnięty dźwięk, a nawet raptownie się
urywa. Najczęściej przydarza się to kotom w okresie jesienno-zimowym i wiosennym.

Podaję moim kotom posiłki w temperaturze pokojowej, ale wiem, że wiele osób serwuje dania prosto z lodówki. Jaka powinna być ich temperatura?
Zdecydowanie doradzam podawanie jedzenia w temperaturze pokojowej. Gardło kota jest tak samo wrażliwe, jak nasze, zwłaszcza gardło kota domowego, który właśnie zszedł z gorącego grzejnika. Wielokrotnie przeziębiamy je, pijąc zimne napoje prosto z lodówki – dlaczego więc kotu miałoby to nie szkodzić?


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 168 – PAŹDZIERNIK 2016