Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

TESTAMENT DLA KOTA

JAK NA WSZELKI WYPADEK ZABEZPIECZYĆ SWOJE ZWIERZĘ

AGNIESZKA: Często zastanawiam się nad tym, jak w polskim prawie zabezpieczyć zwierzęta po własnej śmierci. Czy można to zrobić tylko w sensie moralnym, czy również prawnym? Jestem młodą osobą, ale nie chciałabym, by w razie nieprzewidzianych zdarzeń wylądowały one na ulicy lub w schronisku. Moja rodzina nie jest zwierzolubna, więc wolałabym zapewnić w jakiś sposób moim ukochanym kotom dostatnie życie aż do ich naturalnej śmierci. Tym bardziej, że dobrze zarabiam i stać mnie na to.
Czy jest taka możliwość w polskim prawie? Słyszy się często, że w Stanach na zwierzę można przepisać nawet cały majątek. A czy u nas da się je ująć w testamencie czy innym dokumencie – takim „na wszelki wypadek”?
Mam własnościowe mieszkanie – czy mogłabym zastrzec w testamencie, że ktoś miałby prawo mieszkać u mnie z moimi kotami płacąc jedynie czynsz, właśnie w zamian za opiekę nad nimi?
Lub wskazać kogoś zaufanego, nawet spoza rodziny, do przejęcia moich zwierząt wraz z przekazaniem tej osobie kwoty na ich dalsze utrzymanie?
A może można zapisać komuś mieszkanie razem ze zwierzętami? Jakie dokumenty trzeba by było wtedy przygotować?

MEC. ANNA STACHOWICZ:
Zgodnie z polskim prawem zwierzę jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, jednak w sprawach nieuregulowanych w ustawie o ochronie zwierząt stosuje się do niego odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.
Polskie prawo spadkowe stanowi, że po zmarłym dziedziczyć mogą wyłącznie osoby fizyczne lub osoby prawne, co oznacza, że zwierzęta, ponieważ stosuje się do nich przepisy o rzeczy, spadkobiercami być nie mogą. Nie możemy im więc zapisać majątku ani w testamencie, ani w żadnym innym dokumencie. Taki zapis byłby nieważny.

Odpowiedź na pytanie przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 156 – PAŹDZIERNIK 2015