Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ZDROWE, LŚNIĄCE FUTRO – Rozmowa z lek. wet. Martą Meissner


Miękkość i jedwabistość kociego futra to jedno z pierwszych skojarzeń związan
ych z kotem. O tym, co ma wpływ na okrywę włosową i co robić, by nasze futrzaki mogły chwalić się pięknym, zdrowym futrem, z lek. wet. Martą Meissner z warszawskiej lecznicy Fiolka rozmawia Barbara Sieradzan.

Barbara Sieradzan: Czy żywienie naszych kocich podopiecznych ma wpływ na ich linienie?
Marta Meissner:
Może nie na samo linienie, a raczej na jakość okrywy włosowej. Na wygląd włosa wpływają takie składniki jak nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), witaminy, mikro i makroelementy. Jednak samo linienie to proces naturalny – nic innego jak wymiana włosa. Po prostu prędzej czy później każdy włos wypada i – jeśli nic tego nie zakłóci – na jego miejscu wyrasta nowy.

Jak szybko odrasta koci włos?
Cykl wzrostu włosa ma kilka faz i trwa około sześciu tygodni. Rozpoczyna się od fazy anagenu (gdy młody włos dopiero wyrasta) i kończy na fazie telogenu (kiedy to włos wypada).
Na cykl ten wpływa tempo metabolizmu danego zwierzęcia, a więc liczy się jego wiek, rasa, poziom hormonów (bardzo duży wpływ na kondycję włosa mają hormony tarczycy).
Wzmożone linienie u naszych pupili obserwujemy w sezonie grzewczym. Zimą, kiedy nasze mieszkania są mocno, by nie rzec, nadmiernie ogrzewane, a powietrze bardzo suche, koty intensywniej linieją, bo włosy znajdujące się w fazie telogenu masowo wypadają. Czasem pojawia się wtedy dodatkowy objaw – łojotok suchy, potocznie zwany łupieżem.

Co jeszcze wpływa na dobry stan i wygląd kociego futra?
Po pierwsze – zbilansowane żywienie. Jest mnóstwo składników istotnych dla prawidłowe go wzrostu włosa. Między innymi: wspomniane nienasycone kwasy tłuszczowe (podane w odpowiednich proporcjach), mikro- i makroelementy oraz witaminy (np. biotyna). Co ciekawe, według niektórych naukowców witamina A+E, ważna dla ludzkich włosów, niespecjalnie ma wpływ na włos u kotów, natomiast rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B i C jak najbardziej. Wiele karm zawiera te składniki, a jeśli w pożywieniu kota jest ich za mało, istnieje możliwość suplementacji preparatami dostępnymi na rynku.
Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością, gdyż nadmiar też szkodzi.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 173 – MARZEC 2017