Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

UCHYLNE OKNO – ŚMIERTELNA PUŁAPKA - Tekst Ewa Szymańska

Tekst i zdjęcia: Ewa Szymańska, kocieokno.pl

Kot z natury zaprogramowany jest do życia na wolności! Wydawać by się mogło, że zamknięcie go w czterech ścianach kochającego domu jest darem losu. Bardzo szybko okazuje się, że tak nie jest. Kocia potrzeba wolności, nieustępliwość w dążeniu do wyjścia na zewnątrz są silniejsze. Niestety skok na górną ramę uchylonego okna kończy się zazwyczaj wypadnięciem kota z wysokości lub zakleszczeniem w szparze uchylnego okna. I wówczas jego los przechodzi w ręce kociego Anioła Stróża. Aby mieć na to wpływ, musimy zrezygnować z uchylania okien lub skutecznie je zabezpieczyć.

 Od oberluftu do uchyłu
Okna uchylne to współczesna wersja XIX-wiecznego oberluftu, czyli dodatkowego, wąskiego i podłużnego okna, umieszczonego tuż nad dużym. Główne okno otwierało się tylko na bok, górne – z góry na dół. Wąską, trzycentymetrową szparą do mieszkania dopływało świeże powietrze. Takie rozwiązanie zapewniało bezpieczeństwo dzieci i zwierząt. Współcześni konstruktorzy stolarki okiennej „uprościli” jednak ten system i opracowali okno z dwiema opcjami otwierania, zasadniczą i właśnie uchylną. Ta druga opcja umożliwia odchylenie okna w przestrzeni górnej nawet na szerokość do 16 cm. Rozwiązanie, choć bardzo wygodne dla dorosłych i bezpieczne dla dzieci, dla kota stało się groźną, wręcz śmiertelną pułapką.

Wolność przede wszystkim
Przez otwarte okno kot czuje świeże powietrze i przygodę. Odczuwa nieodpartą chęć wyjścia na zewnątrz. Drzemie w nim przeogromny zew wolności. Kot dysponuje fantastycznymi warunkami fizycznymi. Kocha ruch, polowanie, potrafi ocenić sytuację w znanym mu terenie, ale brakuje mu wyobraźni, by dokładnie ocenić ryzyko. Świat kota składa się z wielu śmiertelnych pułapek. Także tych w naszych domach.
Statystyki nie podają, ilu kotom udało się przeżyć w przypadku zakleszczenia w uchylnych oknach, a także tym, które wypadły z okna w pogoni za ptakiem, ale lekarze weterynarii bardzo często mają do czynienia z tragicznymi skutkami bezmyślnego pozostawiania przez opiekunów uchylonego okna w domu, w którym mieszka kot.

Więcej przeczytasz  w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 129-130 Lipiec-Sierpień 2013