Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

TRUDY KOCIEGO MACIERZYŃSTWA – Tekst: behawiorystka, lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Tekst: Behawiorystka, lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Kotki dość wcześnie osiągają dojrzałość płciową,
bo około 7–9 miesiąca życia. Stają się wtedy w pełni gotowe do rozrodu, do bycia matkami.
Ze swoich matczynych obowiązków wywiązują się na ogół dobrze. Kocice wolnożyjące w ciągu swojego życia potrafią zachodzić w ciążę nawet kilkanaście razy, przyczyniając się znacząco do wzrostu kociej populacji.
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja kotek przebywających w domu czy w hodowlach. Tu rozrodczość kontrolowana jest przez opiekunów.
Do roli matki kotka przygotowuje się przez cały okres ciąży. To wówczas w jej organizmie dokonuje się wiele zmian, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Burza hormonów powoduje zmiany w zachowaniu. Na ogół staje się ona spokojniejsza, ostrożniejsza, mniej ruchliwa. Więcej czasu spędza odpoczywając. Poprawia się jej apetyt, więc chętniej zagląda do miski w poszukiwaniu smakołyków. Przybiera też na wadze.
W drugiej połowie ciąży zaczyna rozglądać się za bezpiecznym miejscem dla siebie i swojego przyszłego potomstwa. Kiedy już je znajdzie, przystosowuje do swoich potrzeb. W tym tzw. gnieździe wkrótce się przecież okoci, a następnie odchowa swoje potomstwo.

Kolejny przejaw rodzicielstwa u kotki pojawia się w fazie zwiastującej poród oraz w momencie samego porodu. Wówczas ból i niepewność przeplata się u niej z radością i euforią. Pomagają też w tym produkowane przez organizm hormony.
Po narodzinach obecność potomstwa w pobliżu także działa stymulująco na jej instynkt macierzyński. Co ciekawe, kotka zaczyna w pełni opiekować się kociakami zaraz po pojawieniu się na świecie ostatniego osobnika z miotu. Zdarza się, że młoda kotka będzie potrzebować naszej pomocy przy porodzie, dlatego należy dokładnie obserwować jego przebieg, aby we właściwym momencie pomóc kociej mamie.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 162 KWIECIEŃ 2016