Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

STAROŚĆ PO KOCIEMU


KOCIE SPRAWY NR 185 – MARZEC 2018

Jak wygląda starość u kota? Czy w podeszłym wieku spotykają go takie same problemy jak ludzi? O jakich badaniach trzeba pamiętać, opiekując się kocim seniorem?

Starość dotyka koty w różnym wieku. Zwierzęta mogą bowiem starzeć się w przeróżnym tempie, w zależności od indywidualnych skłonności czwo­ronoga. Za koty geriatryczne uważa się osobniki, które osiągnęły 10 rok życia, jednak zdarzają się sy­tuacje, że u niektórych pupili można zaobserwować pierwsze objawy starości nawet już w wieku 6–7 lat. Do pierwszych jej oznak można zaliczyć przede wszystkim mniejszą aktywność pupila. Zwierzak potrzebuje znacznie więcej snu niż dotychczas, a dodatkowo może mieć problemy z poruszaniem się i skakaniem, przez co zmienia swoje nawyki i miejsca, w których lubił do tej pory odpoczywać. Często u kotów w podeszłym wieku pojawia się też matowa sierść (kot nie dba o nią tak jak wcześniej), a skóra traci blask i sprężystość. Zmieniają się też przyzwyczajenia żywieniowe, kot zaczyna chudnąć. Objawy te powinny zaniepokoić opiekuna, ponie­waż mogą być nie tylko oznaką starości, ale i nie­stety poważnych chorób.  

 Ważna profilaktyka
Koci seniorzy wymagają o wiele większej troski i zainteresowania ze strony opiekunów, dlatego jeśli zaobserwujemy u swojego pupila pierwsze oznaki starzenia, powinniśmy zgłosić się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi odpowiednie ba­dania oraz zaproponuje terapię. Szczególnie ważna u kotów geriatrycznych jest profilaktyka i regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, pozwala to bowiem na stały monitoring stanu zdrowia czworo­noga. Podstawowymi przeglądowymi badaniami są: badanie kliniczne przeprowadzane przez lekarza weterynarii oraz badanie krwi z oznaczeniem para­metrów nerkowych, wątrobowych, poziomu gluko­zy, białka oraz hormonów tarczycy T4. Najczęstsze choroby, jakie występują u kocich se­niorów, to m.in.: zaburzenia pracy nerek, nadczyn­ność tarczycy, problemy ze stawami, zaburzenia pokarmowe czy cukrzyca. Podobnie jak u ludzi, u kotów pojawia się również demencja, która ob­jawia się stopniowymi zmianami w zachowaniu czworonoga. Schorzenie definiuje się jako tzw. zespół zaburzeń poznawczych, którego objawy dotyczą czterech obszarów: dezorientacji, zabu­rzeń snu, zmian środowiskowych i społecznych oraz utraty wyuczonych nawyków i umiejętności, obejmujących również nawyki higieniczne związa­ne z załatwianiem się. Opiekunowie bardzo często obserwują u swoich kotów nietypowe zachowania, jak: nadmierna nocna wokalizacja, chodzenie bez celu czy wpatrywanie się przez długi czas w jeden punkt. Starsze czworonogi mają również problemy z pamięcią. Kot może mieć trudność w znalezieniu kuwety bądź pokarmu, które od lat znajdują się w tym samym miejscu. Dodatkowo zmienić się może aktywność zwierzęcia, jak również wystąpić może zmniejszone zainteresowanie pokarmem. Trudną do zdiagnozowania chorobą u kotów star­szych są wspomniane problemy ze stawami, ponie­waż mruczki bardzo maskują ból i tylko dokładna obserwacja pomaga lekarzowi weterynarii postawić diagnozę. Zmniejszona aktywność, zmiana nawy­ków żywieniowych, unikanie skakania, niechęć do zabawy, sztywność ruchów czy unikanie pieszczot mogą właśnie sygnalizować problemy ze stawami. Jeśli zatem opiekun zaobserwuje jakiekolwiek nie­pokojące objawy, powinien natychmiast udać się do lekarza weterynarii.

Jak pomóc starszemu kotu
Chcąc cieszyć się towarzystwem kota przez długie lata, warto zadbać jak najwcześniej o jego kon­dycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną (krótkie spacery, zabawy, nowe zabawki). Dodatkowo war­to też pomyśleć o odpowiedniej diecie dla pupila. Koty starsze wymagają szczególnie starannego doboru jedzenia. Powinny otrzymywać karmę do­brej jakości, najlepiej tę przeznaczoną dla senio­rów lub leczniczą w zależności od występujących problemów zdrowotnych – zgodną z zaleceniami lekarza weterynarii.
Wiele z chorób kotów w podeszłym wieku można leczyć i należy je leczyć, by starość pupila była jak najbardziej komfortowa. Warto i należy wziąć od­powiedzialność za zdrowie ukochanego zwierzę­cia. Od stycznia tego roku fundacja Towarzystwo Weterynaryjne prowadzi kampanię społeczną „Nieludzka starość”. W ramach projektu powstała strona internetowa www.nieludzkastarosc.org, na której znalazł się specjalny kalendarz umożliwiają­cy rozpoznanie wieku czworonoga w odniesieniu do wieku człowieka i proponujący zestaw zaleca­nych badań profilaktycznych. Na podanej stronie można również zadać pytanie lekarzowi weteryna­rii w zakresie zdrowia starszych pupili. Akcję „Nieludzka starość” wsparła Anna Głogow­ska – prywatnie miłośniczka zwierząt, zawodowo: konferansjerka telewizyjna, choreografka teatral­na oraz pierwsza tancerka programu ,,Jaka to melodia”.