Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

SKUTECZNA BROŃ NA KLESZCZE I PCHŁY – Tekst: lek. wet. Daniel Płaczkowski

Tekst: lek. wet. Daniel Płaczkowski , www.argowet.pl

Koty, najczęściej te wychodzące, narażone są na atak różnych pasożytów, które za ich pośrednictwem mogą pojawić się też w naszych domach. Najpopularniejsze z tych intruzów to oczywiście kleszcze i pchły, które to mogą przenosić groźne, zarówno dla zwierząt, jak i ludzi, choroby.

Kleszcze
Kleszcz jest pajęczakiem z rzędu roztoczy. W Polsce występuje co najmniej jego kilka gatunków (m.in. Rhicephalus sanguineus, Dermacentor reticulatus, Ixodes ricinus). To ektopasożyt, inaczej zwany pasożytem zewnętrznm psów, kotów, człowieka, a także innych ssaków. Odżywia się krwią gospodarza, ale cykl rozwojowy zachodzi w środowisku zewnętrznym, poza organizmem żywiciela. Największa aktywność kleszczy przypada na wiosnę i jesień, lecz w obecnym, ciągle zmieniającym się klimacie, okresy te mogą być zmienne. Gdy zima jest dość ciepła, pierwsze osobniki zauważyć można już w lutym, a ostatnie nawet w listopadzie.
Środowiskiem bytowania kleszczy są tereny zakrzewionych i zadrzewionych dolin rzek, wilgotnych polan, łąk leśnych oraz zakrzewionych pastwisk. Niestety spotkać je można również na osiedlowych trawnikach.
Niebezpieczeństwo bytowania kleszczy wynika z tego, że są one wektorem wielu niebezpiecznych chorób zakaźnych. Do najbardziej znanych zaliczyć tu można: babeszjozę, erlichiozę, boreliozę, telleriozę, hepatozoonozę. Do coraz częściej diagnozowanych, zwłaszcza u psów (u kota w Polsce udokumentowano jeden przypadek – dane z 2007 r.), jest babeszjoza. Choroba ta rozpoznana zbyt późno bądź wcale nieuchronnie prowadzi do śmierci zwierzęcia.
Koty, zwłaszcza wolnożyjące oraz wychodzące, są w znacznym stopniu narażone na zawleczenie kleszczy do środowiska domowego. Sytuacja staje się niebezpieczna, gdy pasożyt opije się krwi, odpada od skóry, ale nie ginie i pozostaje aktywny.
Kiedy znów zrobi się głodny, istnieje ryzyko, że tym razem ofiarą stanie się człowiek. Jakkolwiek borelioza nie stanowi śmiertelnego niebezpieczeństwa dla zwierząt (przejściowe stany zapalne stawów, gorączka), tak dla człowieka jest bardzo niebezpieczną chorobą.
(...)

Pchły
Te maleńkie pasożyty także przysparzają kotom nie lada problemów. Gryzienie się i drapanie to tylko niektóre z nich. Pchły mogą także wywoływać m.in. tzw. alergiczne pchle zapalenie skóry, jak również mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 162 KWIECIEŃ 2016