Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NA PRZEKóR ZIMOWEJ NUDZIE – Tekst: Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Tekst: Lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Zima to mało przyjemna pora roku. Niekorzystne zmiany, które dokonują się w przyrodzie, jak gwałtowne spadki temperatury i skrócenie dnia świetlnego, nie są obojętne także dla naszych kocich przyjaciół. Zimowa aura za oknem, deficyt promieni słonecznych, może ich przygnębiać odbierać energię i wprowadzać w marazm. My, jako opiekunowie, powinniśmy temu zaradzić.

Wciągające lenistwo
Zimą zegar biologiczny żywych organizmów zdecydowanie zwalnia swój bieg, próbując dostosować się do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Dochodzi przede wszystkim do spowolnienia metabolizmu, spadku chęci życia, ograniczenia aktywności ruchowej. Zwierzęta dodatkowo wchodzą w tzw. okres wyciszenia seksualnego, w czasie trwania którego popęd seksualny całkowicie u nich zanika. To zimowe spowolnienie sprzyja więc lenistwu, nudzie i nicnierobieniu.

Koty zimową porą niechętnie opuszczają domowe zacisze. Preferują pobyt w domu, szukając okazji ku temu, by wygrzać się w cieple kominka czy kaloryfera. Chętniej wylegują się na kanapach, fotelach, w swoich legowiskach czy na kolanach opiekuna. Częściej zaglądają też do miseczek. Ciągle by podjadały jakieś smakołyki, o czym informują co chwilę opiekuna.
Niestety brak aktywności ruchowej idący w parze z regularnym podjadaniem smakołyków niekorzystnie odbija się nie tylko na aparycji futrzaków, ale też i na ich zdrowiu. Koty szybko przybierają wtedy na wadze, zaokrąglają się, gubią talię, a nagromadzone nadliczbowe kilogramy zdecydowanie utrudniają im codzienną egzystencję. Przez „zasiedziały tryb życia” stają się niezdarne, ociężałe, podatne na wiele schorzeń.
Aby kocia aparycja i zdrowie nie ucierpiały przez zimę, należy pomyśleć więc o diecie, która musi być nie tylko odpowiednio zbilansowana, ale i urozmaicona, a dostęp do smakołyków ograniczony.
Dzienną rację żywieniową dobrze jest podzielić na dwie, trzy porcje.

Gry i zabawy
Wynudzenie i nicnierobienie powoduje, że koty mogą zrobić się drażliwe, nieznośne, kapryśne...Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 148 – LUTY 2015