Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOT PLANOWANY. WIELKIE PRZYGOTOWANIA – Tekst: lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Tekst: behawiorysta, lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska
Zdjęcie: Angelika Marciszewska, kotka Elsa

Przyjemność i obowiązek
Kiedy w naszym domu ma pojawić się kot, jesteśmy podekscytowani. Nie możemy doczekać się pierwszego spotkania z czworonogiem. Zastanawiamy się, jaki będzie, czy nas polubi, czy się u nas odnajdzie, myślimy nad imieniem dla niego.
Musimy jednak pamiętać, że posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność. Musimy przygotować dom na jego przyjęcie, zaaranżować dla niego przestrzeń, skompletować powitalną wyprawkę, zapewnić pupilowi dostęp do jedzenia i picia, miejsce do odpoczynku, odpowiednie rozrywki. Nastawmy się także na szereg codziennych obowiązków i wydatków związanych z odpowiednią profilaktyką, a w razie choroby – z wizytami u lekarza weterynarii. Utrzymanie kota kosztuje średnio około 150–200 złotych miesięcznie (koszt wzrasta, gdy zwierzę zaczyna chorować).

Bliskość i opieka
Kot, wbrew stereotypom, nie może zbyt długo samotnie przebywać w domu, wymaga uwagi i obecności opiekuna. Jeśli zaniedbamy go fizycznie i emocjonalnie, zaczną pojawiać się problemy natury behawioralnej, które często lekceważone są przez opiekuna – zwłaszcza w początkowym okresie pobytu kotka w domu.
Istniejący problem będzie narastał do momentu, aż zacznie utrudniać codzienne życie, niszczyć więź między zwierzakiem a opiekunem. Niestety znajdą się osoby, które zbyt szybko się w tej sytuacji poddadzą i szukając łatwego rozwiązania, pozbędą się problemu… Zwierzę trafi na ulicę czy do schroniska, gdzie każdego dnia wyczekiwać będzie powrotu swojego człowieka. Rzadko kiedy los porzuconego zwierzaka kończy się happy endem, o czym świadczy przecież niemała liczba bezdomnych zwierząt.

Żeby nie spotykał ich taki smutny los, ważne jest, by decyzja o posiadaniu czworonoga w domu zawsze była w pełni świadoma, dobrze przemyślana. Nie można podejmować jej pod wpływem chwili, impulsu czy za namową dziecka.

Więcej przeczytasz w magazynie
KOCIE SPRAWY NR 176 – CZERWIEC 2017