Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOCHAJĄCY DOM DLA SENIORA - cały tekst


DLACZEGO WARTO ADOPTOWAĆ STARSZEGO KOTA

KOCIE SPRAWY NR 160 – LUTY 2016


Adopciaki.pl

Często boimy się adopcji starszych zwierząt. Każdy z nas najchętniej chciałby przynieść do domu małą, zdrową i pełną życia futrzaną kuleczkę i na własne oczy obserwować, jak dorasta i zmienia się w piękne, dorosłe zwierzę.
Tymczasem koty starsze, tak samo jak małe kociaki, potrzebują kochającego domu i odpowiedzialnych opiekunów. Ponadto, ich adaptacja w nowym miejscu może okazać się znacznie prostsza niż wychowanie malucha.

Jeszcze 50 lat temu koty żyły średnio ok. 7–8 lat. Koty wolnożyjące wciąż rzadko przekraczają tę granicę wieku ze względu na czyhające na nie różne zagrożenia i choroby. Zupełnie inaczej ma się sprawa z kotami domowymi. Otoczone coraz lepszą opieką, często dożywają kilkunastu, a nawet dwudziestu lat! Mimo to uważa się, że aktualna średnia długość życia kota to pomiędzy 12 a 16 lat. Dlatego decydując się na adopcję dojrzałego kota, który skończył już 7 lat, spokojnie możesz oczekiwać, że spędzi ich pod Twoim dachem przynajmniej drugie tyle!


Starsze koty czekają często na swoją szansę na nowy dom przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat. Adopcja jest dla nich jedyną szansą na spokojną jesień życia. Takie zwierzę często traci poprzedni dom w wyniku śmierci swojego opiekuna. Gdy rodzina oraz bliscy zmarłego nie są w stanie zapewnić kotu opieki, często trafia on do schroniskowej klatki lub, gdy ma więcej szczęścia, do domu tymczasowego. Jednak tego typu ośrodki, nawet jeśli prowadzone są z największą troską oraz zaangażowaniem, nie są w stanie zastąpić seniorowi prawdziwego domu. Dlatego tak ważne jest, aby promować adopcje starszych kotów. Pomaga w tym choćby program Adopciaki.pl.

W programie Adopciaki.pl uczestniczą zwierzęta w najróżniejszym wieku. Szukamy domu zarówno dla kilku miesięcznych kociaków, dla których znalezienie opiekunów jest stosunkowo proste, ale także dla dorosłych kotów, jak i kocich seniorów. Dzięki naszej wyszukiwarce zwierzę i opiekuna dobieramy pod względem charakteru oraz stylu życia, co zwiększa szansę starszych kotów na adopcję — mówi Joanna Urbanowicz, koordynator projektu.
Pomyślmy. Polowanie, drapanie, strefowość, znaczenie terytorium, nocna aktywność — to naturalne zachowania dla kociej natury. Nie można im tego zabraniać, ale trzeba odpowiednio je przekierować. Zadanie to może stanowić niemałe wyzwanie dla początkującego kociarza.
Tymczasem dorosły kot umie już korzystać z kuwety, drapaka, nie niszczy mebli. Uczy się znacznie szybciej niż kociaki i ma już w pełni ukształtowany charakter, który nie będzie się zmieniał wraz z upływem tygodni spędzonych w nowym domu. Co więcej – opiekun tymczasowy zna go bardzo dobrze i może pomóc nam w zrozumieniu jego zachowań.
Największą obawę przed adopcją starszego kota budzi stan jego zdrowia. To prawda, że zwierzę w pewnym wieku może wymagać przyjmowania leków, jedzenia specjalistycznej karmy, czy częstszych wizyt u lekarza weterynarii. Nie oznacza to jednak, że młode zwierzęta nie chorują. Najważniejsze jest wykrycie problemów ze zdrowiem oraz ich właściwe leczenie.
— Wszystkie zwierzęta biorące udział w programie Adopciaki. pl przechodzą kontrolę weterynaryjną, zanim jeszcze rozpocznie się procedura adopcyjna. Przyszły opiekun jest zatem poinformowany, jaki jest stan zdrowia kota, którego zdecyduje się on przygarnąć, oraz czy będzie on wymagał leczenia, a jeśli tak, to na czym będzie ono polegało — wyjaśnia Joanna Urbanowicz.
Jeśli planujesz więc adopcję kota, rozważ zaopiekowanie się seniorem. Jesteśmy pewni, że jego miłość i oddanie potrafią uczynić cuda!
Więcej informacji o programie: www.adopciaki.pl.

jmu