Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KARNAWAŁ – RATUJ SIĘ, KTO MOŻE – Tekst Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Już za kilka tygodni pożegnamy stary rok kalendarzowy i hucznie przywitamy nowy. Zabawa do białego rana, niebo rozświetlone fajerwerkami i huk petard obwieszczą wszem i wobec ten radosny moment. Radosny tylko dla nas, bowiem nasze koty w tym czasie najchętniej schowałyby się w mysią dziurę.

Tekst:
Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Karnawałowy czas dla większości naszych czworonożnych podopiecznych stanowi niezwykłą traumę. Koty posiadają swoje nawyki, żyją w sposób przewidywalny, uregulowany.
Zakłócenie ich harmonogramu powoduje więc duży stres. Niepokoi je już samo zamieszanie związane z przygotowaniami do świętowania przez nas nocy sylwestrowej, pojawienie się w kocim rewirze nieznanych osób czy nowych przedmiotów. Później jest jeszcze tylko gorzej. Do kociego ucha dobiegają zza okna różne niepokojące dźwięki – obce głosy, głośna muzyka, wystrzały. Sylwestrowo-noworoczną rzeczywistość koty traktują więc jako zagrożenie.
Pewne siebie osobniki nie boją się okazywać w tym trudnym czasie swojego niezadowolenia. Czynią to na różne sposoby. Stają się głośne, bardziej ofensywne, a nawet agresywne.
Z kolei osobniki mniej odważne przyjmują na ogół postawę pasywną, wycofują się, unikając negatywnych bodźców. Ograniczają do minimum kontakty z opiekunem, brudzą poza kuwetą, szukają azylu, w którym mogą przeczekać ten koszmar.
Niektóre nadwrażliwce w kryzysowych sytuacjach mogą wykazywać skłonność do samookaleczania się, choćby poprzez wylizywanie swojego futra czy podgryzanie okolic łap i ogona.
U kotów cierpiących na przewlekłe schorzenia mogą nasilać się objawy – u tych ze zdiagnozowanym problemem urologicznym może dojść do zaczopowywania się. Bodziec stresogenny, taki jak np. hałas, sprzyja także pojawianiu się nowych dolegliwości typowych dla schorzenia, które kotu dolega.
Duży stres wpływa też na pogorszenie stanu skóry i sierści czworonoga. Sierść staje się matowa, zmierzwiona, przerzedzona.
Może też pojawić się łupież, który dodatkowo zaniża eksterier mruczka.

Działania prewencyjne
Co możemy zatem zrobić, by „syndrom sylwestrowo-noworoczny” w jak najmniejszym stopniu dotknął nasze koty? 
 

 Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 134-135 – Grudzień 2013/Styczeń 2014