Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

JAK PRZEWOZIĆ KOTA cz. 2 – Tekst: Adam Drożdżal

KOCIE SPRAWY NR 177-178 - LIPIEC-SIERPIEŃ 2017

Tekst: Adam Drożdżal

W poprzednim numerze radziliśmy, jak przewozić kota samochodem, tak aby zwiększyć jego, jak i nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Dla przypomnienia pamiętajmy o tym, że kot ZAWSZE musi być przewożony w transporterze. Transporter najlepiej zamocować za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu auta.

KOCIE SPRAWY: Czym powinniśmy się kierować przy wyborze transportera?

Adam Drożdżal: W trakcie wyboru transportera należy pamiętać, że nie tylko służy on do przenoszenia kota, ale musi także stanowić dla niego ochronę podczas zdarzenia drogowego. Również pamiętajmy, że wybór koloru czy modnej faktury jest sprawą drugorzędną.

Transporter przede wszystkim powinien być bezpieczny! Zwróćmy dlatego uwagę na materiał, z jakiego jest on wyprodukowany. Transporter powinien być wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego oraz powinien posiadać kratkę z solidnymi zamknięciami. Mając na uwadze, że transportery składają się najczęściej z dwóch skorup, dobrze jest, kiedy są one skręcane ze sobą.
Jeśli oba elementy transportera łączone są za pomocą plastikowych klipsów, warto wzmocnić go dodatkowo, tak zwanym pasem walizkowym.
W środku transportera nie powinny znajdować się żadne elementy dodatkowe, jak poidełko czy też twarda zabawka.

W transporterze nasz kot powinien czuć się swobodnie. Dobierzmy wielkość transportera do wielkości kota, tak aby kot mógł się w nim swobodnie obrócić. Jeże li kot w transporterze jest nerwowy lub czuje się niepewnie, włóżmy kocyk lub zabawkę, z którą jest związany.Przy okazji zwracam uwagę, aby unikać zakupu hamaków dla kotów czy też leżanek doczepianych do bocznej szyby samochodu. Pamiętajmy, że taki hamak na nic się nie zda w trakcie wypadku. Poza tym zachęcamy w ten sposób kota do wędrówek po aucie, co może spowodować kolizję na drodze.

Czy w Polsce prawo reguluje bezpieczne transportowanie zwierząt?

Adam Drożdżal: Przepisy odnoszą się wyłącznie do przewożenia dużych zwierząt - bydła, trzody chlewnej czy koni. Niestety kodeks ruchu drogowego nie reguluje kwestii transportu zwierząt domowych. Nakłada jedynie na kierowcę obowiązek unikania działań, które mogłyby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa. Także dopóki nasz kot zachowuje się spokojnie i nie rozproszy naszej uwagi, powodując zagrożenie - wszystko jest w porządku. Jeśli jednak dojdzie do tragedii, ponosimy wszystkie konsekwencje naszego zaniedbania i odpowiadamy karnie za skutki wypadku.

Niedawno rozpoczęli Państwo działania pod hasłem PET ON BOARD - Bezpieczna Strefa Zwierzaka. Proszę powiedzieć coś więcej na ten temat.
Adam Drożdżal:
Obserwując zachowania właścicieli psów i opiekunów kotów, widzimy, że świadomość przewożenia zwierząt w Polsce jest nadal na niskim poziomie. Właściciele zwierząt często nie wiedzą, jak bezpiecznie przewozić je samochodem. Wiele osób traktuje koty jak członków swoich rodzin, niestety podczas jazdy samochodem te same zwierzęta zamieniają się w „bagaże". Ze względu na to firma Josera rozpoczęła działania mające na celu budowanie poczucia odpowiedzialności wśród opiekunów tych zwierząt.

Pierwszym etapem naszych działań jest pakiet PET ON BOARD - Bezpieczna Strefa Zwierzaka.
Celem pakietu jest zwiększenie szans na uratowanie psa lub kota w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej. Składają się na niego: międzynarodowa karta ICE zwierzaka, naklejki na auto „Pet on board", naklejki boczne samochodu oraz naklejka na drzwi wejściowe domu/mieszkania.
Wypełniona międzynarodowa karta ICE zwierzaka, którą powinniśmy nosić przy sobie, poinformuje służby, kto w razie wypadku zaopiekuje się naszym pupilem. Naklejki na samochód poinformują innych członków ruchu drogowego oraz służby ratownicze o fakcie przewożenia kota. Z kolei naklejki na drzwi wejściowe to informacja dla służb, że w domu został zwierzak.

Gdzie i w jaki sposób można takie pakiety otrzymać?
Adam Drożdżal:
Pakiety są bezpłatne. Będziemy je rozdawać w trakcie największych imprez branżowych na stoiskach Josera. Dostępne są również u naszych partnerów akcji oraz dołączane do każdego zakupu w sklepie internetowym Josera.


Więcej informacji znaleźć można na fanpage'u www.facebook.pl/Joserakarmy
oraz na stronie www.josera.pl/pet-on-board.