Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

GRY I ZABAWY – Tekst: Dagmara Mieszkis-Święcikowska

NA PRZEKÓR SŁOCIE

Tekst: Lek. wet.
Dagmara Mieszkis-Święcikowska
Zdjęcie: Delfina Kubiaczyk, Kot Prezes


No i stało się. Nadeszła jesień, pora roku przez większość z nas nie lubiana. Ale jak można cieszyć się jesienią, skoro nastaje po ciepłym, a w tym roku nawet upalnym, pełnym słońca i kolorów lecie. Jesienny deficyt światła i ciepła zdecydowanie daje się we znaki, nie nastraja optymistycznie, a wręcz wzbudza niepokój, spowalnia metabolizm, zniechęca do działania. Taki spadek formy typowy jest nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Jak więc nie pozwolić i sobie, i naszemu czworonogowi popaść w jesienną chandrę?

Wspólna aktywność wieczorową porą
Trzeba przede wszystkim powiedzieć zdecydowane „nie!” jesiennemu rozleniwieniu. Najlepiej uczynić to z wyprzedzeniem, zanim jeszcze słota na dobre zagości za oknem. Należy zadbać o to, by każdy dzień był ciekawy, pełen działań i wrażeń. Z pewnością humor, stan duszy i ciała poprawi odpowiednia dawka ruchu. Powinna być jednak zażywana regularnie. Aktywny musi być zarówno opiekun, jak i zwierzę.
Ważne, aby domowy rodzaj aktywności został właściwie dobrany dla uczestników zabawy, do ich upodobań i możliwości. Należy uwzględnić temperament zwierzaka, wiek i stan zdrowia. Z reguły bardziej
aktywne są koty młode. W porównaniu z seniorami mają większe potrzeby ruchowe, duże pokłady energii.
Leciwe mruczki preferują na ogół spokojniejszy rodzaj aktywności, choć i tu zdarzają się wyjątki. Kiedyś miałam w domu kota, który w wieku 13 lat potrafił zadziwić wszystkich swoją kondycją fizyczną, zwinnością i pomysłowością. Wigoru pozazdrościć mógł mu niejeden koci małolat.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 156 – PAŹDZIERNIK 2015