Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ERA KALORYFERA – cały tekst

 

KOCIE SPRAWY NR 160 – LUTY 2016

Tekst: dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz

W sezonie zimowym zmiany w środowisku w wyraźny sposób wpływają na zachowanie i wygląd naszych zwierząt domowych. Co istotne, temperatura w naszych domach nagle przestaje być optymalna.
Z
nacznie się podwyższa, a jednocześnie obniża się wilgotność powietrza. Podczas gdy my po powrocie z dworu zdejmujemy kurtki, swetry, czapki, nasze zwierzaki cały czas „siedzą w futrze”. Aby dostosować się do warunków, u niektórych z nich intensywnie przerzedza się sierść, co obserwujemy jako linienie. Podcięcie na krótko futra niektórym kotom tylko częściowo zmniejsza widoczność wypadających im włosów.

Strefy do wyboru
Bardzo ważne jest, by w okresie grzewczym dać naszemu zwierzakowi możliwość wyboru odpowiedniej temperatury. Pozostawienie w domu strefy temperatury „optymalnej” (około 19 stopni Celsjusza), może być pewnym rozwiązaniem. Tak samo jak dostęp do miejsca, w którym jest miło i cieplej niż gdzie indziej. Tak więc, zarówno legowiska obok kaloryfera (czy leżak na kaloryferze), jak i stanowiska w chłodniejszych lub dobrze wentylowanych miejscach mieszkania, mają swoje uzasadnienie. W ten sposób nasz zwierzak ma wybór: może siedzieć w ciepełku lub przejść do strefy chłodniejszej.


Pomocna karma
U kotów na zimę futro staje się gęstsze. Jednak zbyt wysoka temperatura w naszych wnętrzach oraz suche powietrze sprawiają, że włosy zaczynają im intensywnie wypadać, a one same mają więcej pracy z samooczyszczeniem… Dlatego w tym okresie najlepsze są wszelkie karmy zawierające w swoim składzie odpowiednią frakcję i poziom włókna pokarmowego – wspomagające tzw. odkłaczanie. Pomagają one w naturalny sposób poprawić perystaltykę jelit kota i przepchnąć tworzące się kule włosowe, tak aby nie musiał on ich zwracać, tylko je wydalał w kuwecie. Karmy te często zawierają także dodatkowe nutraceutyki zapewniające piękną sierść i zdrową skórę. Prócz podawania naszemu kociemu pupilowi odpowiedniej karmy, warto go też regularnie wyczesywać, aby pobudzić krążenie skóry i zapobiegać kołtunieniu się włosów. A kotom z rzadkim włosem lub łysym należy zapewnić ubranka, także w domu, oraz chronić je przed przeciągami.