Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

DOKOCENIE. NOWY DO KOMPLETU – Tekst Barbara Sieradzan


Zamarzył nam się kociak konkretnej rasy, spojrzał nam głęboko w oczy maluch, który szuka swojego człowieka. Mamy jednak już w domu kociego rezydenta. Jak zintegrować go z przybyszem, by nikomu nie stała się krzywda i powiększone stado funkcjonowało bez zarzutu – również zdrowotnie?

Z tym pytaniem zwracam się do
dr. hab. n. wet. Piotra Jurki, specjalisty chorób psów i kotów, nauczyciela akademickiego na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie i właściciela Ochockiego Centrum Weterynaryjnego.

Barbara Sieradzan: Kocię, które do nas trafia, całkowicie zmienia swoje dotychczasowe środowisko. W jaki sposób należy zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo?

Dr hab. n. wet. Piotr Jurka:
Najważniejsze są szczepienia. Kociak powinien wyjść ze swego rodzinnego domu nie wcześniej niż tydzień po pierwszym szczepieniu, by chociaż częściowo zdołały się wytworzyć przeciwciała przeciwko groźnym chorobom zakaźnym. Dorosłe koty, z którymi się spotka w nowym domu, mogą być bezobjawowymi nosicielami różnych chorób.
Najczęściej przy pierwszym szczepieniu lekarz wpisuje w książeczkę terminy następnych szczepień i wystarczy, jeśli będziemy ich przestrzegać. Drugie szczepienie podwyższy poziom przeciwciał i powinno mieć miejsce nie wcześniej niż dwa tygodnie i nie później niż cztery tygodnie po pierwszym. Dwa szczepienia to minimum, by uzyskać pożądany poziom odporności. Szczepionki mają różną liczbę składników i w zależności od warunków, w których kot przebywa, lekarz dobierze dla niego najodpowiedniejszą.
W przypadku kota wychodzącego warto się zastanowić nad podaniem szczepionki przeciwko białaczce oraz wściekliźnie. W Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie, ale wiele państw na świecie ma taki wymóg i kot nie zaszczepiony może mieć kłopoty przy wjeździe do takiego kraju.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 139 – Maj 2014

.