Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

BEZPIECZNE WAKACJE – cały tekst

KOCIE SPRAWY NR 177-178 LIPIEC-SIERPIEŃ 2017

Tekst: Joanna Müller, konsultacja: lek. wet. Małgorzata Głowacka oraz behawiorystka Aneta Awtoniuk

Przemyślane przygotowania
Przed nami wspaniały czas urlopów! I często niestety traumatyczny czas dla naszych zwierząt. Żeby zapobiec tragediom i zafundować im jak najmniej stresu, odpowiedzialny opiekun powinien o wiele wcześniej pomyśleć o tym, co zrobi z pupilem w wakacje. Czy weźmie go ze sobą, czy pozostawi pod opieką odpowiedzialnej osoby.

Gdy zwierzę jedzie z nami
Lista zadań do wykonania przed podróżą, które dotyczą naszego zwierzaka, jest dość długa.
Szczepienia, oznakowanie, dokumenty, bagaż dla pupila, bezpieczny transport, zdrowe żywienie w podróży, to tylko niektóre wyzwania, z którymi musi zmierzyć się odpowiedzialny i troskliwy opiekun.
Jeśli chodzi o profilaktykę, powinniśmy wcześniej zadbać o
odrobaczenie pupila przed wewnętrznymi i zewnętrznymi pasożytami (co najmniej kilka dni przed wyjazdem), a także go zaszczepić, jeśli nie był dawno szczepiony. Pamiętajmy, że szczepimy tylko zwierzęta zdrowe i odrobaczone.
Szczepionka powinna być podana co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, by dać czas na wykształcenie się przeciwciał. Gdy mamy małe zwierzę, poniżej trzeciego miesiąca życia, i szczepienie go jest jeszcze niemożliwe, nie możemy go przewozić za granicę, o czym mówi prawo unijne. Podróż po kraju też nie jest zalecana, bo kociak czy szczeniak jest po prostu bardzo narażony na śmiertelne choroby.
Ważnym zabezpieczeniem zwierzęcia jest też
oznakowanie go, by w razie zaginięcia bezpiecznie wróciło do domu.
Trwałe oznakowanie polega na
zaczipowaniu go i potem wpisanie danych z czipa do wszystkich występujących w Polsce baz danych.
Zalecane są też adresatki przyczepiane do obróżek (w przypadku kotów np. do obróżek samoodpinających się).

Nie zapomnijmy też o koniecznych dokumentach, takich jak np. zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, książeczka zdrowia czy karta leczenia pupila (informacje o zabiegach, zażywanych lekach itp.). Warto też zawczasu przygotować telefon i adres najbliższej kliniki w miejscu urlopu, żeby w razie potrzeby w popłochu go nie szukać.
Gdy wybieramy się za granicę, musimy wyrobić zwierzęciu paszport. Obligatoryjne jest też w tym przypadku zaczipowanie go i wklejenie naklejki lub wpisanie numeru czipa do paszportu, a także zaszczepienie go przeciwko wściekliźnie (trzy tygodnie przed przekroczeniem granicy) oraz zabranie ze sobą zaświadczenia o dobrym stanie zdrowia zwierzaka.
Na bagaż pupila składa się m.in. transporter (najlepiej sztywny, który można przypiąć pasami w samochodzie), legowiska, miski (przydatne są miseczki silikonowe, które można składać, a także rozkładane butelki na wodę), akcesoria higieniczne, jak kuweta i żwirek w przypadku kota, apteczka z lekami, które zwierzę przyjmuje na co dzień, środki dezynfekcyjne, ulubione zabawki pupila.
Jeśli chodzi o podróż samolotem, każda linia ma swoje wytyczne, które trzeba odpowiednio wcześniej poznać. W kabinie można z reguły przewieźć zwierzę, które razem z kontenerkiem nie waży więcej niż 8 kg, większe zwierzęta muszą podróżować w luku bagażowym.

Co ważne, w trakcie samego transportu nie karmimy zwierzęcia, na czas podróży zwierzę otrzymuje tylko wodę w czasie postoju. Kilka godzin przed planowaną podróżą również nie podajemy mu pokarmu, bo nie wiemy, jak zareaguje jego przewód pokarmowy. Karmy oczywiście nie zmieniamy i zabieramy ze sobą tę samą, do której zwierzę jest przyzwyczajone. Warto też zabrać ulubione przekąski pupila, żeby go nagradzać za dobre zachowanie.
Jeśli nasz kot mało pije, pamiętajmy, żeby uzupełniać wodę w jego pokarmie, zwłaszcza w czasie upałów –
dobrym sposobem jest dolewanie wody do mokrej karmy.

Pamiętajmy, żeby nie zostawiać zwierząt w rozgrzanym samochodzie, nawet na kilka minut!
Jeśli trafimy na zwierzę zamknięte w samochodzie, zróbmy zdjęcie z miejsca zdarzenia, by udokumentować scenę, i od razu wybijmy szybę.
Niektóre koty, tak jak na przykład persy ze względu na ich krótki nos, są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury – po prostu nie są w stanie się ochłodzić. Pamiętajmy więc, żeby chronić je przed upałami i podróżą w pełnym słońcu. Koty bezwłose są również bardzo czułe na wysoką temperaturę i łatwo ulegają niebezpiecznemu dla ich życia i zdrowia przegrzaniu (wskazane jest stosowanie u nich specjalnych kremów z filtrem).

Zwierzętom absolutnie nie golimy brzuchów ani nie golimy ich na łyso, ponieważ sierść chroni ich skórę! Musimy też dbać o kocie czy psie łapki, gdy spacerujemy ze zwierzęciem po asfalcie. On naprawdę potrafi parzyć!
Nie kąpmy też zwierząt na siłę w basenach czy innych zbiornikach wodnych, nie wrzucajmy ich do wody! W przypadku psa powinniśmy pomyśleć o specjalnej rampie w basenie, dzięki której będzie on mógł łatwo wyjść na brzeg, a także o kamizelce ratunkowej. Uważajmy też na prądy morskie, które potrafią przecież porwać człowieka, a co dopiero zwierzę.
W przypadku udaru zwierzę staje się apatyczne, ma duszność, czasem pojawia się splątanie kończyn, pupil ślini się, ma otwarty pyszczek, dyszy.
Natychmiast jedźmy wtedy do lekarza weterynarii, owińmy też jak najszybciej zwierzę mokrym ręcznikiem, by się ochłodziło, przyłóżmy kompresy w miejscach, gdzie naczynia krwionośne są najbliżej skóry, takich jak pachwiny, pachy, grzbiet. Dostępne są też specjalne maty chłodzące, które w upalne dni
sprawdzają się u zwierząt znakomicie.

Gdy zwierzę zostaje na czas wakacji
Warto mieć ze sobą kartę informacyjną opiekuna, z wpisanymi dwoma numerami kontaktowymi rodziny czy przyjaciół, ale nie tych, z którymi się udajemy w podróż.
Koty są zwierzętami terytorialnymi, więc z reguły nie lubią zmieniać miejsc, poznawać nowych terytoriów, jeśli nie mają na to wpływu. Najlepiej zatem zadbać, by w czasie naszego urlopu zostały „na swoim” pod opieką osoby znanej, którą kot lubi i która przyjdzie nie tylko go nakarmić, posprzątać jego kocie sprawki, ale też pobawić się z nim i podrapać za uszkiem. Najlepiej, gdyby taka osoba przyszła na co najmniej dwie godziny dziennie.

Jest to także o wiele lepsze rozwiązanie niż hotel dla zwierząt.
W przypadku psów najlepsze byłoby czasowe przekazanie ich do przyjaciół lub rodziny. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zapewnijmy dobry hotel ze stałym opiekunem, gdzie pies będzie pod ciągłą obserwacją w czasie zabawy z innymi zwierzętami, z którymi może mieć przecież często nie najlepsze relacje.

Jak widać, spraw związanych z urlopami do załatwienia jest sporo, zadbajmy zatem o nie odpowiednio wcześniej przed planowanymi wakacjami.