Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ZNACZĄCY KOT – JAK POZBYĆ SIĘ NIECHCIANYCH ZAPACHÓW – Antonina Kondrasiuk – KS 161

z cyklu KTO PYTA NIE BŁĄDZI

Na nadesłane przez Czytelników pytania na temat problemów ze znaczeniem terenu przez koty i o sposobach na pozbycie się z domu nieprzyjemnych kocich zapachów odpowiada behawiorystka Antonina Kondrasiuk (www.zoopsycholog.com).


W jakim wieku kocury dorastają płciowo i czy w tym samym czasie zaczynają one znaczyć teren? Kiedy należy je kastrować?
Kocury osiągają dojrzałość płciową najczęściej między 6 a 8 miesiącem życia. Pojawiają się wtedy u nich typowo seksualne zachowania, takie jak: znaczenie moczem, wokalizacje mające przywołać kotkę, ogólne pobudzenie i nerwowość, czasami zwiększony poziom agresji w stosunku do innych osobników czy do ludzi.

Zanim kot zacznie znaczyć, jego mocz może zmienić zapach na intensywniejszy, co stanowi często pierwszy sygnał, który jest w stanie wychwycić opiekun. To najwyższy czas, żeby pomyśleć o kastracji – lepiej bowiem, żeby wykonana została, za nim kocur zacznie faktycznie znaczyć moczem. Czasami wykastrowany już kot mimo zabiegu może w dalszym ciągu znaczyć, jeśli znaczenie terenu i ostrzykiwanie miejsc trwało u niego dłuższy czas.


Czy kocury i kotki marcują się tylko wiosną?
Niewysterylizowane kotki wolno żyjące najczęściej dostają rui właśnie wiosną, ponieważ dzień robi się wtedy dłuższy, co ma
wpływ na kocią gospodarkę hormonalną. Natomiast kotki żyjące w dobrych warunkach bytowych, w naszych domach, nie są uzależnione od temperatury zewnętrznej i wówczas ruja może pojawiać się także w innych porach roku. Wtedy u kotki, która dostała już rui, a nie zaszła w ciążę, cykl powtarzający się normalnie co 21 dni może powtarzać się coraz częściej, aby przejść nawet w stan tzw. rui permanentnej, do czasu, aż zostanie ona pokryta przez partnera lub wysterylizowana.
Dojrzały kocur jest zawsze gotowy do kopulacji. Wystarczy, że wyczuje w pobliżu kotkę w rui. Znaczenie moczem to tylko jedna z uciążliwości,
które występują, gdy mamy niekastrowanego kocura. Na ogół problem ten znika po zabiegu.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 161 – MARZEC 2016