Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KS 145 – Antonina Kondrasiuk – Zabawa zamiast frustracji

Odpowiada Antonina Kondrasiuk

Zabawa zamiast frustracji

Magdalena:
Jestem szczęśliwą opiekunką brytyjczyka. Mój kocurek około dwóch miesięcy temu poddany był kastracji, jednak w dalszym ciągu „gwałci” poduszkę! Czy to normalne? Czy to oznacza, że został źle wykastrowany? Będę wdzięczna za pomoc.
Antonina Kondrasiuk, behawiorysta:
Takie zachowanie pojawia się czasem także u kotów wykastrowanych i nie musi świadczyć o źle wykonanej kastracji. Bywa, że dla kota staje się ono sposobem na nudę i frustrację, zwłaszcza wtedy, gdy ma mało urozmaicone otoczenie. Warto więc zastanowić się, co można zmienić w domu, w którym przebywa – szczególnie w przypadku kota nie wychodzącego – i zadbać o regularne zabawy, aby zwierzak mógł rozładować nadmiar energii. Zapraszam na mój blog, gdzie piszę o tym, jak dostosować mieszkanie do kocich potrzeb. Polecam też książkę Denise Seidl „Zabawy z kotem”.

Kocio-psie sprawy

Justyna DK:
Nasza kotka Klarcia ma pół roku. Wczoraj adoptowaliśmy szczeniaka, pieska dużej rasy. Klara ciągle fuczy, ale lata za nim po mieszkaniu, jakby pilnowała, co on robi.
Jak mam ich oswoić ze sobą? Bardzo kochamy oba zwierzaki i chcemy zapewnić im spokojny
dom pełen miłości, bo oba są po traumatycznych przeżyciach. Czy aranżować im wspólne zabawy?
A może lepiej nie mieszać się w „ich sprawy” i dać im czas? Pomóżcie!
Antonina Kondrasiuk, behawiorysta: Oba zwierzaki są młode, więc szansa na oswojenie ich ze sobą jest

duża. Może to jednak zabrać trochę czasu, a najważniejsze jest, aby oswajanie odbywało się w okolicznościach bezpiecznych dla obu zwierząt: jeżeli pies jest podekscytowany, to w obecności kota powinien być pod kontrolą, czyli na smyczy; kot natomiast musi mieć możliwość ucieczki w bezpieczne miejsce.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 145 – Listopad 2014