Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOTY DŁUGOWŁOSE – ŻYWIENIE I PIELĘGNACJA – Marzena Stanisławska – KS 164


KOCIE SPRAWY NR 164 CZERWIEC 2016

Agata i Noni:
Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką Noni, kotki rasy syberyjskiej. Jak karmić i pielęgnować kota długowłosego? Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?
Marzena Stanisławska, lekarz weterynarii:
Żywienie kota długowłosego różni się nieco od żywienia kota krótkowłosego.
Przy wyborze karmy należy sprawdzać, czy zawiera ona dodatki takie jak: psylium (zwiększa lepkość i ułatwia wiązanie połkniętej sierści w przewodzie pokarmowym, usprawnia pasaż jelitowy) oraz kompleks składników wzmacniających barierę skórną (niacyna, cholina, histydyna i kwas pantotenowy) oraz dodatek DHA/EPA. Jeżeli kot nie ma problemów z oddawaniem prawidłowego stolca, ani z wymiotami spowodowanymi kulami włosowymi, to wtedy można skorzystać z bogatej palety standardowych karm (dopasowanych do wieku i kondycji zwierzaka). Należy jednak uzupełnić dietę kota długowłosego o suplementy odkłaczające w postaci pasty lub proszku dodawanego do jedzenia. Ponadto warto też wzbogacić dietę o kwasy Omega, o ile wybrana przez nas karma ich nie zawiera. Kwasy Omega 3 są zbawienne dla kociego organizmu: pomagają w walce z atopowym zapaleniem skóry, przyspieszają regenerację naskórka i skóry właściwej, symulują wzrost oraz zapobiegają łamaniu i wypadaniu włosa. Zapobiegają także łamaniu i rozdwajaniu się kocich pazurów.
Jeżeli kot ma problemy z uporczywymi zaparciami, po konsultacji z lekarzem weterynarii należałoby skorzystać ze specjalnej leczniczej karmy, która
zawierałaby dużą ilość włókna oraz innych składników regulujących w odpowiedni sposób proces defekacji naszego pupila.

Decydując się na kota długowłosego, trzeba oswoić się z myślą, że niezbędne będzie także codzienne jego czesanie. Proszę pamiętać, że martwe włosy niewiarygodnie szybko mieszają się z pozostałymi, tworząc kołtunki. Pod kołtunami skóra nie oddycha, niszczy się, dochodzi do odparzeń, a w konsekwencji mogą powstać bolesne rany. Na rynku istnieje bardzo duży wachlarz szczotek, grzebieni, furminatorów przeznaczonych do konkretnego rodzaju sierści czy futra kota.
Do tego przyjemnego zabiegu pielęgnacyjnego zdecydowanie należy przyzwyczajać kota od małego, aby uniknąć sytuacji, w której zwierzę agresywnie reaguje na szczotkę.

W przypadku gdy ze względu na brak współpracy zwierzęcia nie jesteśmy w stanie regularnie czesać naszego długowłosego przyjaciela, a na jego ciele pojawia się coraz więcej kołtunów, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest strzyżenie. Należy wtedy wybrać się z nim do groomera. Nie próbujmy wycinać kołtunów samodzielnie, może skończyć się to poranieniem kota.
Gdyby zaistniała potrzeba kąpieli, to w przypadku kotów długowłosych należy oprócz odpowiedniego szamponu zastosować także odżywkę ułatwiającą rozczesywanie na mokro i sucho.