Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KIEDYŚ BEZDOMNY, TERAZ DOMOWY – CZY SZCZĘŚLIWY? – Antonina Kondrasiuk – KS 177-178

z cyklu KTO PYTA NIE BŁĄDZI

Odpowiada
Antonina Kondrasiuk

Grażyna O.: Od dwóch lat opiekuję się najlepiej jak mogę kocurkiem w wieku około czterech lat. Dwa lata temu zawitał na mój taras i już nie odszedł.
Gdy robił jeszcze podchody, oprócz czuwania na tarasie lubił też siedzieć na parapecie okna, na schodach, a potem przy garażu, czekając, aż zaparkuję i będę go przytulać. W końcu zabrałam kocurka do weterynarza, który go zaszczepił, odrobaczył itp. Był jednak tzw. kotkiem wolnym – spał u mnie w domu lub na tarasie, ale biegał swobodnie, aż do czasu, gdy… wpadł we wnyki.
W klinice weterynaryjnej przez prawie trzy tygodnie ratowano mu życie, próbowano ocalić też łapkę – była bez sierści, zaropiała i wyglądała przerażająco. Zagoiła się dopiero po pół roku.
Bardzo przeżyłam jego wypadek i postanowiłam ograniczyć mu wolność przez założenie siatki na tarasie (ma na nim do dyspozycji ok. 20 m kw.). Nie wiem jednak, czy dobrze zrobiłam, ponieważ widzę, że kocur pragnie wolności.

Poświęcam mu wiele uwagi – zabawy, pieszczoty, z pracy szybko do domu... Nie chcę go wypuszczać, gdyż nie wybaczyłabym sobie, gdyby znowu coś mu się stało! Ciągle go obserwuję.
Pije wodę, je i bawi się zabawkami, przy mnie mruczy i przytula się. Wydaje mi się, że nie jest mu źle, jednak nie jest wolny... Nie ma też drugiego kota do towarzystwa. Myślałam o przygarnięciu kotki, ale mój weterynarz odradza mi to, tłumacząc, że nie znam przeszłości kocurka, że jest bardzo rozpieszczany i może się poczuć zagrożony. Miesz ka nie ma tylko 50 m kw. i będzie też problem z socjalizacją obu zwierzaków. Nie wiem, co robić, a żal mi, że jest sam. Z drugiej strony sami piszecie przy okazji tekstów o adopcji o różnych charakterach kotów, o tym, że niektóre nie tolerują się wzajemnie i nie potrzebują towarzystwa innych kotów. Nie potrafię podjąć decyzji, czy mam przygarnąć kotkę, czy może innego zwierzaka. Proszę Redakcję o poradę, co robić…

Odpowiedź przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 177-178 LIPIEC-SIERPIEŃ 2017