Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

HUK I BŁYSK. JAK PRZYGOTOWAĆ KOTA DO SYLWESTRA I KARNAWAŁU? – Marzena Stanisławska – KS 158-159

Lek. wet. Marzena Stanisławska

Hania: Co roku w sylwestrową noc za oknami trwają huczne zabawy, podobnie jak w karnawale ciągle zdarzają się błyski i wybuchy petard. Adoptowałam niedawno kocurka i chciałabym mu zaoszczędzić stresu z powodu tych hałasów.
Chciałabym dowiedzieć się, czy i jak można wesprzeć kota w takich sytuacjach?

Marzena Stanisławska, lekarz weterynarii: Pani Haniu, koty, podobnie jak i psy mają bardzo wyostrzony zmysł słuchu i dlatego głośne dźwięki mogą być przyczyną dużego stresu.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów ziołowych z aminokwasami albo z alfa-kazozepiną. Działają skutecznie, nie otumaniają, tylko relaksują zwierzaka, aczkolwiek zdarza się, że nie wyeliminują w 100 proc. strachu przed hałasem czy błyskami. Bardzo ważne jest, by zacząć podawać je przynajmniej na tydzień przed sylwestrem, aby zorientować się, jaka dawka preparatu uspokaja kota. Alternatywnie zastosować można kocie feromony, które również zaczynają działać po 3-4 dniach.
Efektywność działania zarówno suplementów, obroży, jak i preparatów feromonowych w sprayu jest czysto osobnicza. Co oznacza, że efekt będzie zróżnicowany z uwagi na różny poziom stresu u każdego zwierzaka.

Natomiast wszystkie inne farmaceutyki mogą być wydawane i stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii.

Odpowiedź przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 158-159 - Grudzień 2015/Styczeń 2016