Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

HOLLYWOODZKI UŚMIECH – Marzena Stanisławska – cały tekst

KOCIE SPRAWY NR 160 – LUTY 2016

Alicja z Lumpkiem:
Mojemu kociemu staruszkowi wydobywa się z pyszczka nieprzyjemny zapach. Widać też, że jedzenie suchej karmy sprawia mu problemy – je tylko jedną stroną i wykrzywia przy tym głowę.
Podejrzewam, że znów ma problem z zębami – kiedyś miał już je czyszczone, ale boję się, że teraz jest za stary na narkozę. Czy nieświeży oddech jest u kotów czymś normalnym? Na ile zepsute zęby mogą zaszkodzić mu na zdrowiu?

Marzena Stanisławska, lekarz weterynarii:
Aby w przyszłości uniknąć takich problemów z jamą ustną u kota, należy stale dbać o jej higienę, niezależnie od wieku pupila. Zawsze namawiam opiekunów, zwłaszcza kotów dorosłych, do stosowania preparatów, które ograniczają w ich jamie ustnej wzrost bakterii, a dzięki temu hamują rozwój płytki nazębnej i zapobiegają w konsekwencji stanom zapalnym.
Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone do mycia kocich zębów. Niektóre z nich wymagają trochę zachodu przy stosowaniu, dlatego do mechanicznego czyszczenia ząbków najlepiej przyzwyczajać zwierzę od małego.
Innym, łatwiejszym sposobem utrzymania właściwej higieny w jego jamie ustnej jest dolewanie określonej ilości specjalnego płynu do codziennie zmienianej wody pitnej.

Jednak jeśli pojawiła się już duża warstwa kamienia, najpierw trzeba go usunąć. W przypadku kotów starszych przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego, w którym zabieg ten jest wykonywany, należy wykonać badanie hematologiczne i biochemiczne krwi.
Jeśli wyniki będą zadowa lające, kota można poddać zabiegowi sanacji jamy ustnej. Dzięki temu przestanie on odczuwać dyskomfort spowodowany zapaleniem dziąseł i bolącymi zębami. Bez tego niestety się nie obejdzie.
Co ważne, niewyleczone zęby mogą być u kota powodem wielu dolegliwości i poważnych chorób:

paradontozy, zapalenia dziąseł, krwawienia, ropni, silnej bolesności, która może prowadzić do anoreksji. Przy masywnym kamieniu nazębnym może nawet dochodzić do uszkodzenia mięśnia sercowego oraz uszkodzenia nerek.