Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

W ŚWIECIE PIKSELI

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Zakrzewska

Komputery istnieją z założenia po to, by nam ułatwiać życie. W rzeczywistości – zanim je nam ułatwią – potrafią je nam nieco skomplikować.


 Weźmy na przykład bliską naszym sercom kocią fotografię. Za czasów fotografii analogowej, czyli tej tradycyjnej, film ze zdjęciami oddawało się do wywołania do specjalistycznego punktu, zaznaczało na kopercie, jaki chcemy format odbitek – 10x15cm? 13x18cm? – i na tym nasza rola się kończyła. Tymczasem dzisiaj, w świecie fotografii cyfrowej, tak prosta rzecz, jak określenie podstawowego parametru, jakim jest rozmiar zdjęcia, może przyprawić o ból głowy. Do druku zdjęcie musi mieć odpowiednią rozdzielczość. Do wgrania na niektóre strony – określoną minimalną wielkość w kB lub MB. Do wysłania na konkurs – określony rozmiar boku, i to z reguły nie w centymetrach, a w pikselach, nie wspominając o parametrze DPI….

Raz tak, a raz inaczej...
Ktoś, kto na co dzień ma do czynienia z fotografią cyfrową, bez problemu odnajdzie się w świecie tych wszystkich parametrów, a ponieważ dla profesjonalistów są one tak proste i podstawowe,
często używane są dość przypadkowo, wymiennie, a nie według ujednoliconego, spójnego schematu. I tu właśnie rodzi się problem dla tych 99% naszej populacji, która nie spędza dni zanurzona w programach obróbki graficznej. Dlatego w tym artykule z serii „Koci urok w obiektywie” usystematyzujemy sobie te wszystkie pojęcia – od pikseli aż po rozdzielczość – tak żebyście już nigdy nie odczuwali frustracji, usiłując wydrukować lub wgrać na stronę www zdjęcie Waszego kota.


Zdjęcie nr 2. Fotografie drukowane w KOCICH SPRAWACH są zdjęciami o wysokiej rozdzielczości – na zdjęciu powyżej widać, jak bardzo liczba pikseli wpływa na końcowy wygląd zdjęcia. Połowa zdjęcia po prawej, z szarym kotem, ma sześć razy mniej pikseli niż połowa po jego lewej stronie.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY nr 137 – Marzec 2014