Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

W POSZUKIWANIU INSPIRACJI

KOCI FOTOGRAF. W POSZUKIWANIU INSPIRACJI

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Zakrzewska

Fotografia
to sztuka – z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba każdy z nas. Jest jednak dziedziną bardzo ogólną, którą tworzą przecież setki bardziej niszowych jej rodzajów, w tym i bliska naszemu sercu – fotografia kocia.

Zdjęcie nr 1. Prosty kadr z mojej kolekcji, podczas tworzenia której fascynowała mnie praca z czernią – barwy, która jak się okazuje, ma wiele twarzy.Sztuka to z kolei koncept trudny do zdefiniowania, posiadający jednak pewne podstawowe atrybuty wspólne dla każdej jego definicji. I jednym z tych nieodzownych elementem sztuki jest inspiracja. Dla mnie jest to niezwykle ważny aspekt fotografii, dzięki której staje się ona czymś więcej niż tylko hobby czy sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dlatego dzisiaj w swoim artykule chciała bym odejść na chwilę od aspektów czysto technicznych czy kompozycyjnych, a skupić się na tym bardziej ulotnym, artystycznym wymiarze fotografii.

Kot: od inspiracji do motywacji

Inspiracja to natchnienie, coś, co podsuwa nam pomysł do działania, i to często działania oryginalnego, wychodzącego poza standardowe rozwiązania. Inspirować może nas wszystko – rzeczy które poczujemy, zobaczymy, napotkamy; wszystko, co da nam impuls do kreatywnego działania.
W wielu rodzajach fotografii skupionej na jednym rodzaju głównego motywu – tak jak w naszym przypadku – inspiracja zbyt łatwo schodzi moim zdaniem na drugi plan. Skupiamy się tylko i wyłącznie na rzeczy, którą fotografujemy, podporządkowując jej resztę aspektów zdjęcia – tło, kompozycję itp. I tak oczywiście nasz koci członek rodziny – jego pozy, zachowania, przygody – może być jak najbardziej inspiracją, pomysłem dla naszych kadrów. Ale z pewnością nie jedyną. Moim zdaniem, jeśli lubimy fotografować, warto zanurzyć się w świat fotografii nieco głębiej; nawet jeśli nie chcemy zbytnio zgłębiać jej aspektów technicznych, poszukiwania artystyczne z naszym obiektywem mogą być wspaniałą przygodą. 


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 155 – WRZESIEŃ 2015