Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ŚWIATŁO W WIOSENNO-LETNIM PORTRECIE

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Zakrzewska

Dobra wiadomość dla wszystkich kocich fotografów – rozpoczyna się najlepszy sezon na fotograficzne polowania. Wiosna i lato to przecież nie tylko pory roku, w których większość z nas czuje się najlepiej i ma więcej energii, ale również okres z najlepszym – czyli najmocniejszym – światłem do zdjęć. A jak już wiele razy podkreślałam, waga światła w kociej fotografii jest nie do przecenienia – bez niego nasze kadry będą ciemne, rozmazane, poruszone, a kolory będą przekłamane.
 Jak więc najlepiej wykorzystać ten dar natury, jakim dla każdego fotografa jest naturalne wiosenno-letnie światło. Co ciekawe, może nam ono pomóc zarówno w aspektach technicznych naszych zdjęć, jak i w ich stronie artystycznej (zdjęcie nr 1).

Światło za oknem a światło w aparacie

To jak mocno słońce świeci za oknem, ma bezpośredni wpływ na parametry, które ustawiamy w naszym aparacie, gdy szykujemy się do fotograficznych kocich łowów. W zeszłym miesiącu pisałam tu o najczęstszych przyczynach nieostrości zdjęć – jedną z nich był zbyt długi czas
ekspozycji/naświetlania, czyli zbyt wysoka wartość tego parametru ustawiona w aparacie.
Najdłuższy czas, jaki większość z nas będzie potrafiła „utrzymać” fotografując z ręki, tak by
zdjęcie pozostało ostre, to 1/20 sekundy, jeśli nasz koci model pozostanie w całkowitym bezruchu.
Jeśli będzie w ruchu – co jak wiadomo zdarza się bardzo często – będziemy potrzebować już czasów rzędu 1/1000s. I co prawda ręcznie takie wartości czasu ekspozycji w aparacie możemy bez problemu ustawić (parametr Tv, czyli tryb priorytetu czasu), jednak jeśli światło, przy którym fotografujemy, nie jest mocne – a nawet bardzo mocne – zdjęcia będą zbyt ciemne, po prostu nieudane.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 151 – Maj 2015