Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

LETNIA FOTOGRAFIA - Tekst Agnieszka Zakrzewska

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Zakrzewska

Lato to ulubiony okres dla wielu fotografów, ponieważ właśnie wtedy w naszej szerokości geograficznej dociera do nas najwięcej światła. Pisałam już o tym, że światło leży u podstaw powstawania każdej fotografii, a także o tym, jak duży ma ono wpływ na to, jakie wartości najważniejszych parametrów w aparacie możemy bądź musimy ustawić.

Aż dwa artykuły „Kociego uroku w obiektywie” poświęcone były właśnie parametrom czasu ekspozycji i przesłony – a wszystko po to, by podpowiedzieć Wam, jak zrobić dobrze doświetlone, ostre zdjęcie o nasyconych kolorach.
Dzisiaj zmierzymy się natomiast z wyzwaniem, jakim jest fotografowanie kota w ruchu – a pomoże nam w tym właśnie mocne, letnie światło, a także znajomość tych ustawień.

 Koci model
Każdy rodzaj fotografii jest trochę inny, ma w sobie coś wyjątkowego i charakterystycznego tylko dla siebie. Nietrudno zgadnąć, że w przypadku kociej fotografii cała jej specyficzność wynika właśnie z natury modela. Koty to przepiękne, pełne wrodzonego uroku i pomysłowe zwierzęta, i jako takie są niezwykle fotogenicznym motywem. Ale potrafią też być uparte i „humorzaste,” a co najważniejsze – nasza komunikacja z nimi jest jednak ograniczona, ponieważ nie możemy ich, tak jak w przypadku ludzi, ustawić w wybranej pozie.
Do tej pory pisałam głównie o fotografowaniu kotów „przyłapanych” w wybranej pozie i sytuacji – siedzących, stojących, zerkających na stół, śpiących itp. Ale prawdziwa zabawa z kocią fotografią zaczyna się dopiero wtedy, kiedy postanowimy zapolować na kota w ruchu. Nie jest to łatwe zadanie i często tylko jedno na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt ujęć się w pełni udaje, ale te, które wyjdą, są naprawdę wyjątkowe.

Wyzwania kociego safari z obiektywem
Trudność sfotografowania kota w ruchu polega przede wszystkim na dwóch wyzwaniach, z którymi musimy się zmierzyć.


Zdjęcie 1: Kociaki podczas zabawy to ciekawy i pełen wyzwań temat do fotografii; nieco trudniejszy od statycznych kocich portretów, ponieważ fotografujemy tu kota w ruchu.
 

Więcej przeczytasz  w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 129-130 Lipiec-Sierpień 2013