Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOCIA FOTOGRAFIA NA PREZENT – Tekst Agnieszka Zakrzewska

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Zakrzewska  

Koniec roku przed nami, zbliża się Boże Narodzenie, czas więc pomyśleć o świątecznych prezentach dla naszych bliskich. A dla tych z nich, którzy kochają swoich kocich przyjaciół – doskonałym prezentem będą specjalnie przygotowane fotografie ich pupili. Podsunę więc Wam kilka pomysłów na to, jak ze zwykłych zdjęć stworzyć coś wyjątkowego.

 Powrót do druku
Żyjemy w czasach, w których rządzi fotografia cyfrowa, dlatego też większość z nas na co dzień ma do czynienia ze zdjęciami wyświetlanymi na ekranie komputera. Planując przemienić kocie zdjęcia w prezent, warto pokusić się o wydrukowanie ich.
Jednak by druk sprostał naszym wymaganiom – bez względu na to, czy używamy do niego domowej drukarki do zdjęć, czy wysyłamy zdjęcia do specjalistycznego punktu – zdjęcia muszą być zapisane w odpowiedniej jakości. Po pierwsze więc, wykonując zdjęcia aparatem, powinniśmy mieć ustawioną opcję jakości zdjęcia na najwyższą możliwą. W większości aparatów będzie to opcja oznaczona jako „fine” albo „superfine,” podczas gdy „normal” i „low” nadają się raczej do zdjęć przeznaczonych głównie do użytku w internecie.
I po drugie, po wgraniu zdjęć z aparatu na komputer nie należy ich zmniejszać. Jeśli posługujemy się jakimś programem obróbki cyfrowej, warto sprawdzić, czy nasze zdjęcie ma odpowiednio wysoką rozdzielczość – zalecane jest tu minimum 300 dpi oraz odpowiednio duży rozmiar w centymetrach.

Portret oprawiony
Chociaż fotografia cyfrowa ma rzeczywiście mnóstwo zalet, moim zdaniem jej ogromną wadą jest to, że odchodzimy od zdjęć tradycyjnych, czyli takich, które możemy wziąć do ręki – wszystko dzieje się na ekranie komputera. Tymczasem te najpiękniejsze zdjęcia naprawdę warto wydrukować (bądź „wywołać”) i oprawić w dobraną ramkę – stają się wtedy czymś wyjątkowym. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać zalety cyfrowej obróbki do uatrakcyjnienia zdjęcia przed jego wydrukiem. To połączenie pozwoli nam stworzyć oryginalny i osobisty prezent.

Zdjęcie nr 1: Kadry z życia Tygryska – gotowy do druku i oprawienia na prezent kolaż przygotowany w programie Picasa.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 134-135 – Grudzień 2013/Styczeń 2014