Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOCI FOTOGRAF – STATYW

KOCI FOTOGRAF NA PIĘCIU NOGACH

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Zakrzewska

Niezaprzeczalnie, kot łapy posiada cztery. Koci fotograf jedynie dwie nogi. Ale jeśli wyposażymy go dodatkowo w statyw fotograficzny – tych nóg będzie aż pięć. Czy to jednak wystarczy do uzyskania przewagi nad futerkowym modelem i zapanowania nad zdjęciami? Zmierzymy się więc w tym miesiącu z tematem użyteczności statywu w kociej fotografii.


Statyw, czyli trójnóg
Statyw fotograficzny to po prostu trójnóg służący do ustabilizowania aparatu w czasie robienia zdjęć.
Najprostsze, amatorskie statywy posiadają z reguły nóżki teleskopowe (czyli wysuwane), wykonane
z aluminiowych rurek, i pozwalają na ustawienie aparatu na wysokości od 30 cm do 1,4 m. U góry statywu znajduje się nieduża platforma, nazywana głowicą, do której mocujemy aparat przy pomocy śruby. Dzięki różnym pokrętłom możemy obracać go na platformie w prawo/lewo oraz góra/dół, a następnie zabezpieczyć, by stał stabilnie w wybranej pozycji.

Zalety dodatkowych trzech nóg

Statywy służą przede wszystkim do tego, by pomóc nam, fotografom, w rozwiązaniu problemów związanych z niedostatecznym doświetleniem fotografowanej sceny. W kilku artykułach pisałam już o tym, jak dużym wyzwaniem jest uzyskanie ostrego, dobrze doświetlonego zdjęcia przy słabym świetle. Mówiliśmy wtedy o zmniejszaniu wartości parametru przesłony i zwiększaniu czasu ekspozycji. I tu właśnie jest „kot pogrzebany” – gdy robimy zdjęcie z ręki, czas ekspozycji możemy zwiększać jedynie do wartości, która pozwoli nam na zrobienie ostrego zdjęcia, czyli podczas którego nasza ręka nawet minimalnie nie drgnie.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 139 – Maj 2014

                      
Zdjęcie nr 1.
Śpiący kociak, to model, który przez dłuższy czas pozostaje w bezruchu – w takiej sytuacji zdążymy sięgnąć po statyw, jeśli będzie tego wymagać zbyt słabe światło