Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

CZY JESTEM FOTOGENICZNY? - Tekst Agnieszka Zakrzewska

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Zakrzewska  

Koty to przepiękne stworzenia – myślę, że wśród naszych Czytelników nie znajdziemy nikogo, kto całym sercem nie zgodziłby się z tym stwierdzeniem. Podziwiamy naszych kocich przyjaciół choćby za niezwykłą grację ruchów, puszystą sierść, niesamowite oczy. Ale w świecie kotów – tak samo zresztą, jak w świecie ludzi – uroda nie zawsze stanowi o fotogeniczności.

 Cała ta fotogeniczność…
Gdy patrzymy na zdjęcie własnego kota, każdą ocenę w pierwszej chwili zabarwiają pozytywne emocje, a koci model na każdej fotografii wydaje nam się atrakcyjny. Jeśli jednak na chwilę postaramy się spojrzeć nieco obiektywniej, z fotograficznego punktu widzenia, prawdopodobnie zauważymy różnice. Na niektórych kadrach nasz kot będzie prezentował się dużo lepiej, na innych nieco gorzej. Idąc dalej – niektóre koty będą wyglądały na zdjęciu atrakcyjnie prawie w każdej pozycji i pod każdym kątem, a w przypadku innych o wiele trudniej będzie przekazać na fotografii ich urodę. Bo tak samo jak w przypadku fotografowania ludzi, w świecie kotów również nie sposób uniknąć zjawiska, które w potocznym języku nazywamy fotogenicznością – lub jej brakiem.
To, czy dany kot, człowiek, obiekt czy krajobraz odbierzemy jak fotogeniczny lub nie, zależy od wielu czynników i ich wypadkowej. Będą to m.in. barwy, dystanse, faktury, światło i wiele innych, ale na większość z nich nie mamy raczej wpływu. Dlatego zamiast badać przyczyny braku fotogeniczności, lepiej skupić się na tym, jak sobie z nią radzić – i tym właśnie zajmiemy się w tym artykule.

Ratunku, mój kot nie jest fotogeniczny…
Jeśli Wasz kot w rzeczywistości jest przepiękny, pełen uroku i gracji – ale większość Waszych zdjęć tego nie oddaje, a na niektórych z nich wygląda nawet – o zgrozo – nieco pokracznie, diagnoza jest prosta: brak fotogeniczności. Ale to nie tyle problem, ile wyzwanie, z którym możecie sobie poradzić. Oto kilka wskazówek, które Wam w tym pomogą.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY  Nr 131
Wrzesień 2013


Zdjęcie nr 1:
Zbliżenie na koci łepek to jeden z najpewniejszych sposobów na atrakcyjne przedstawienie kota na zdjęciu, zwłaszcza jeśli artystycznie rozmażemy tło małą głębią ostrości