Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

CZARNO-BIAŁY CZY W KOLORZE

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Zakrzewska

Kolor to chyba najpopularniejszy w fotografii środek artystyczny – stosunkowo łatwy zarówno do wykorzystania, jak i zrozumienia, a jednocześnie pozwalający na uzyskanie wielu ciekawych
efektów. Nic więc dziwnego, że odgrywa on niezwykle ważną rolę praktycznie we wszystkich rodzajach zdjęć, wbrew pozorom nawet w świecie zdjęć czarno-białych – przy gamie kolorów ograniczonej do skali szarości subtelne różnice w nasyceniu i jasności nabierają jeszcze większego znaczenia.
Na palcach jednej ręki można też chyba policzyć dziedziny fotografii, w których kolornie jest naszym zdecydowanym sprzymierzeńcem – ale, co ciekawe, kocia fotografia jest według mnie właśnie jednym z takich wyjątków.

Kolor – kiedy wrogiem, kiedy przyjacielem
Mocne, wyraźne plamy koloru na kocich zdjęciach mogą być czasem naszym sprzymierzeńcem, ale tylko wtedy, gdy umiejętnie je zastosujemy. Co to oznacza? Po pierwsze, że wykorzystamy je jako element kontrastujący, podkreślający motyw główny zdjęcia – czyli urodę naszego kociego modela. W ten sposób np. zielone tło podbije zieleń kocich oczu, róż podkreśli srebrną szarość sierści.

Więcej przeczytasz magazynie KOCIE SPRAWY NR 153-154 – LIPIEC/SIERPIEŃ 2015