Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

CIĘŻKA PRACA KOCIEGO MODELA

CIĘŻKA PRACA KOCIEGO MODELA
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Zakrzewska

Kocia fotografia, to fotografia wciągająca. To ciekawe hobby, sposób na uwiecznienie chwil z naszym kocim przyjacielem, podzielenie się jego osiągnięciami z naszymi znajomymi. Zresztą, kto mógłby się oprzeć portretowi słodkiego kociaka?

Jest w kociej urodzie coś, co do nas, ludzi, mocno przemawia, chwyta za serce, gra na emocjach, rozczula, fascynuje bądź rozśmiesza. Najlepszym dowodem na to jest szał – bo inaczej tego nazwać już nie można – w Internecie na filmiki i zdjęcia z kotem w roli głównej. Niektóre tego typu filmy na stronie YouTube.com mają całe miliony odsłon, a strony z kocią fotografią – miliony fanów.
Zastanówmy się jednak nad wyżej opisanym fenomenem – jest on dość jednostronny, w całości przedstawiony jedynie z naszej, czyli ludzkiej perspektywy.

Zgadza się, rola człowieka w kociej fotografii jest niezwykle ważna – jesteśmy zarówno fotografami, jak i publicznością. Ale przecież kocia fotografia nie istniałaby bez… kotów. I właśnie – czy zastanawialiście się kiedyś, co też na to nasi koci modele?

 Odwróćmy kota ogonem
Chociaż wielu z nas ze swoimi kotami rozmawia, to jednak nie mamy raczej szans na uzyskanie od nich jasnej odpowiedzi na powyższe pytanie. Pozostaje nam, jak zwykle, interpretacja kocich zachowań i sygnałów, jakie nam wysyłają. Odejdźmy więc dzisiaj w naszym cyklu „Koci urok w obiektywie” od zagadnień technicznych i artystycznych, a zamiast tego zastanówmy się, jak nasze koty mogą reagować na bycie fotografowanymi… Spójrzmy więc na to z drugiej – kociej – strony!Każdy z Was ma z pewnością swoje własne doświadczenia co do tego, jak Wasz kot zachowuje się przed obiektywem. I oczywiście nie ma tu jednej zasady – koty to przecież indywidualiści o różnorakich usposobieniach i temperamentach. Ale pracując przez lata z różnymi kotami zauważyłam, że jest kilka kocich reakcji na obiektyw, które często się powtarzają. Czego więc możemy się spodziewać po kocich modelach?

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 140 – Czerwiec 2014