Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ALERGIA NA KOTA. WYROK DLA KOCIARZA? – Rozmowa z dr. n. med. Piotrem Niedziałkowskim

Wśród wielu alergii, które mogą nas dotknąć, jedną z najsilniejszych jest uczulenie na kota. Dla kogoś, kto koty uwielbia, ta diagnoza może być wielkim nieszczęściem.
O to, co robić, jak postąpić w takim przypadku – dra n. med. Piotra Niedziałkowskiego, specjalistę chorób wewnętrznych i alergologii, pyta Barbara Sieradzan.


Barbara Sieradzan: W jakich okolicznościach może się objawić alergia na kota?
Piotr Niedziałkowski:
Może się to stać niespodziewanie, na prz
ykład, gdy kot zjawi się w naszym domu albo już od jakiegoś czasu w nim będzie.
Zaczyna się najczęściej od delikatnego swędzenia oczu, którego w ogóle nie łączymy najpierw z kotem. Później dochodzi katar. To wszystko nasila się z czasem oraz przy bezpośrednim kontakcie z naszym pupilem. Takie objawy mogą się utrzymywać przez pewien czas, lecz gdy dołącza do tego kaszel, sprawa staje się poważniejsza, gdyż zmierza w kierunku astmy. A astma to zwężenie dróg oddechowych, schorzenie już niebagatelne.

Jakiego rodzaju jest to alergia? Co dokładnie ją powoduje?
To całoroczna alergia wziewna. Koci alergen uczula bardzo silnie; wszędzie jest go pełno, unosi się w powietrzu. Znajduje się w wydzielinach kota, między innymi w jego ślinie. Kot wylizując starannie futerko, rozprowadza go po nim.
Kąpanie pupila mogłoby spowodować, że byłby mniej alergizujący. Tylko który kot to zniesie? Kastracja, poprzez zmniejszenie liczby hormonów, łagodzi nasilenie alergii.

Czy istnieje profilaktyka alergii…?
Możemy zrobić testy na alergen kota. Wykażą one, czy jesteśmy na niego uczuleni. Mogą też nie wyk
azać bezpośredniej podatności na koci alergen, ale pewnego rodzaju predyspozycję do uczulenia (atopia). I to wcale nie oznacza, że będziemy mieć alergię.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 163 – MAJ 2016