Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

WYCHOWAWCA NA CZTERECH ŁAPACH – Tekst: Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Tekst: Beh., lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska
Zdjęcia: Witold Tchórzewski

Wymarzony towarzysz
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie marzenia mają dzieci? Otóż okazuje się, że najwięcej dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym marzy o posiadaniu na własność zwierzaka, najczęściej psa lub kota. Pragnienie to bywa tak silne, że inne dobrodziejstwa dziecięcego świata idą w kąt. Okazuje się, że żadna inna nowoczesna czy kosztowna rzecz nie jest w stanie zastąpić najmłodszym towarzystwa prawdziwego przyjaciela, jakim jest zwierzę. Tylko ono jest w stanie dotrzymać dziecku kroku, przybiec na zawołanie, zamerdać ogonem, wskoczyć na kolana, tryknąć mokrym nosem czy polizać smutną dziecięcą twarz szorstkim językiem. Kiedy ukochane zwierzę jest w pobliżu, to dziecięcy świat wydaje się jeszcze bardziej kolorowy, piękniejszy, a wszelkie troski odchodzą w zapomnienie.

Tak lub nie – decyzja rodziców
Dzieci, które marzą o posiadaniu zwierzaka, potrafią bez przerwy opowiadać o swoich upragnionych czworonogach, malować ich portrety, wymyślać im imiona. Co rusz zasypują swoich rodziców pytaniami o to, czy i kiedy w ich domu zamieszka czworonożny przyjaciel.
Część rodziców dość łatwo ulega tym namowom.

(...)

Bezpieczeństwo w naszych rękach
Oczywiście zgadzam się, że aspekt bezpieczeństwa jest bardzo ważny. Jednak to, w jaki sposób zachowuje się zwierzę, w dużej mierze zależy od człowieka. To on musi zawczasu nabyć odpowiednią wiedzę na temat czworonogów i umieć ją wykorzystać, egzekwując u zwierzaka nie tylko posłuszeństwo, ale i inne pożądane zachowania.
Poza tym dzieci muszą być nauczone odpowiedniego postępowania z czworonogami. Powinny wiedzieć, co im wolno, a czego nie, gdy przebywają w towarzystwie zwierząt. Tylko takie racjonalne podejście jest w stanie ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków z udziałem dzieci i zwierzą
oraz wzmocnić ich wzajemne relacje.
Wszyscy domownicy, zarówno dorośli, jak i dzieci, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie kota lub innego zwierzaka w domu to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim cała masa obowiązków.
Nasza pociecha musi wiedzieć, że staje się za niego odpowiedzialna. W swoim codziennym harmonogramie dnia musi uwzględnićczas dla zwierzaka – i to nie tylko na wspólną zabawę, ale i na inne powinności. Karmienie, czesanie, wyprowadzanie podopiecznego na spacer czy sprzątanie kuwety to podstawowe obowiązki każdego opiekuna. Im wcześniej nasze dziecko uświadomi sobie, że każdego dnia zobowiązane jest pracować przy zwierzaku i ze zwierzakiem, tym lepiej
.
Dziecko musi zdawać sobie sprawę z tego, że każde zwierzę jest inne. Oznacza to, że reprezentuje różne typy osobowościowe, ma swoje potrzeby i wymagania wobec opiekuna, a wiele przejawianych przez nie zachowań wynika z wrodzonego, naturalnego instynktu.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 167 WRZESIEŃ 2016