Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

PRZESADNA CZYSTOŚĆ - Tekst Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Czysty kotek

Czemu się często myjesz? – pytano raz kota.
Bo czystość – odpowiedział – jest to piękna cnota.
Mył się prawie co godzina.
Chętnie mu do pokoju wchodzić pozwalano,
Powszechnie go kochano,
Doznawał wszelkich pieszczotek:
A czemu? Bo czysty był kotek


                     Stanisław Jachowicz (1796–1857)Tekst: Dagmara Mieszkis-Święcikowska

W świecie zwierząt domowych trudno jest znaleźć drugiego takiego czyściocha, jakim jest kot. Dla każdego mruczka dbałość o higienę to sprawa priorytetowa, nie mniej ważna, niż wyprawa w nieznane czy polowanie zwieńczone sukcesem. W ciągu doby mycie się zajmuje mu około 1/3 nieprzespanego czasu.

Pielęgnacja futra wydaje się w dużym stopniu zachowaniem instynktownym, bo już trzytygodniowe kocięta posiadają tzw. umiejętności pielęgnacyjne. W czyszczeniu kociego futerka koty wykorzystują przede wszystkim szorstki język, pokryty specjalnymi wyrostkami. Działa on jak profesjonalna szczotka zakupiona w markowym salonie fryzjerskim.Sprawne pociągnięcia językiem pomagają usunąć nie tylko martwe włosy, ale i zalegający na sierści kurz, brud, a nawet pasożyty zewnętrzne. To też okazja do nawilżenia włosów, a także pewnego rodzaju masaż, który pobudza skórę i cebulki włosowe. Lizanie futra w upalne dni pozwala dodatkowo schłodzić ciało. Jest więc pewnego rodzaju „orzeźwiającym prysznicem”, usprawniającym wydalanie skumulowanego w organizmie ciepła.

Koty zawsze myją się w ten sam sposób. Zaczynają od okolicy głowy, uszu, a następnie przechodzą do kolejnych partii swojego ciała. Ich gibkość potrafi zaskoczyć. To dzięki niej mogą z łatwością dotrzeć do wszystkich swoich zakamarków i skutecznie zadbać o higienę osobistą. W czyszczenie zaangażowany jest nie tylko koci język, ale i przednie łapy. Ślina ma właściwości detergentu i skutecznie usuwa zanieczyszczenia. Co ciekawe, kocia sierść zwilżona śliną pozbawiona jest przykrego zapachu. A to jest niezmiernie istotne, jeśli chodzi o koty typowo domowe, przebywające w towarzystwie człowieka.
 

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 128 – Czerwiec 2013