Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

PLANUJESZ PRZEPROWADZKĘ Z KOTEM? SPRAWDŹ, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Podczas przeprowadzki musisz zorganizować opiekę dla zwierząt domowych. Nie zawsze można mieć je na oku, wynosząc meble i pakunki. Jeśli planujesz zmianę miejsca zamieszkania, a Twoim podopiecznym jest kot, czeka Cię jeszcze więcej przygotowań. Koty przywiązują się nie tylko do ludzi, ale także do miejsca. Zmiany otoczenia bywają dla nich bardzo stresujące. Warto zawczasu wiedzieć, co zrobić, aby kociak szybko przyzwyczaił się do nowego miejsca i nie odczuł tej zmiany zbyt boleśnie.

Skąd taki problem? Koty są zwierzętami terytorialnymi, dlatego zmiana miejsca pobytu to dla nich całkowite wywrócenie ustalonego wcześniej porządku. Z reguły koty, którym zdarzało się już wcześniej podróżować ze swoimi właścicielami, adaptują się znacznie łatwiej – nie jest to jednak regułą. Wiele zależy też od charakteru zwierzęcia i jego predyspozycji. Kluczowy jest tutaj sposób organizacji całej przeprowadzki oraz to, jak zabezpieczymy kota w starym mieszkaniu i pomożemy w jego aklimatyzacji w nowym.

Na starym mieszkaniu

Zamieszanie podczas przestawiania i wynoszenia mebli dla mruczka może być bardzo stresujące. Dlatego najbezpieczniej dla niego będzie, jeśli na czas transportu mebli i rzeczy osobistych zamkniemy go w jednym pomieszczeniu. Najlepiej wybrać pokój, w którym znajduje się kuweta, miski, karma oraz zabawki kota. W tym pomieszczeniu zostawiamy też wszystkie meble. Dzięki temu zwierzę, będzie czuło się bezpiecznie.  

Jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania. W trakcie zamieszania podczas przeprowadzki przestraszony kot mógłby uciec z domu. Warto unikać sytuacji potencjalnie dla niego niebezpiecznych.

Transport

Kiedy mieszkanie zostanie już opróżnione, przychodzi czas na przewiezienie mebli z pokoju, w którym zamknięty był kot. Zabieramy też wszystkie rzeczy należące do zwierzaka oraz jego samego. Kota przewozimy w transporterze, jednak nigdy w samochodzie ciężarowym. Zwierzę powinno jechać samochodem osobowym razem z resztą domowników.

Na nowym mieszkaniu

Kiedy dotrzemy na miejsce docelowe, powinniśmy ponownie zabezpieczyć kota. W tym celu należy wnieść meble, które przewożone były jako ostatnie i ustawić je w pomieszczeniu, w którym znajdzie się też kuweta, miska i inne przedmioty należące do mruczka. Po wniesieniu wszystkich rzeczy możemy zamknąć w tym pomieszczeniu kota na czas ustawiania mebli w innych pokojach. Dobrze, jeśli będzie mógł pozostać z nim jeden z domowników. Kot będzie spokojniejszy i łatwiej zniesie zmianę.

W zaaklimatyzowaniu się zwierzęcia bardzo pomaga pozostawienie na domowych meblach, sprzętach i ścianie jego zapachu. Feromony kota można nanieść w prosty sposób. Wystarczy w tym celu potrzeć miękką ściereczką policzki kota, a następnie ich zapach pozostawić w nowym mieszkaniu. Robimy to poprzez pocieranie ściereczką mebli oraz ścian na wysokości zwierzęcia.

W pozostawieniu kocich zapachów pomaga też dostępny w sklepie zoologicznym SklepZoologic.pl dyfuzor Feliway z feromonami policzkowymi. Czynności te warto powtarzać aż do momentu, kiedy zauważymy, że kot sam zaczyna się ocierać o meble i domowe sprzęty.

 

To jednak jeszcze nie wszystko. Kot powinien pozostać w domu do czasu, aż całkowicie zaaklimatyzuje się na nowym miejscu. Dopiero wtedy można zacząć wypuszczać go na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że może to potrwać nawet kilka tygodni.

Reasumując, z reguły przyjmujemy zasadę, że kot opuszcza stare mieszkanie jako ostatni z domowników, a w nowym miejscu zamieszkania pojawia się, kiedy wszystko jest już niemal gotowe.