Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

OPIEKA NAD CIĘŻARNĄ KOTKĄ – Tekst Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Tekst: Lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

„Państwa kotka w najbliższym czasie zostanie mamą” – taki komunikat słyszą z ust lekarza weterynarii opiekunowie zwierzaka po przeprowadzonym badaniu potwierdzającym u niego ciążę. Gdy świadomie i odpowiedzialnie decydują się na posiadanie kociego potomstwa – a przede wszystkim posiadają zarejestrowaną hodowlę kotów rasowych – nie kryją radości.
Poświęcili przecież mnóstwo czasu na szukanie odpowiedniego kawalera i aranżację kocich randek. Nic więc dziwnego, że teraz z niecierpliwością będą oczekiwać przyjścia na świat słodkich kociaków. Mniej entuzjazmu widać z kolei na twarzach opiekunów, dla których „odmienny stan” ich koteczki jest nie lada zaskoczeniem. Widzieli, co prawda, że jej zachowanie w ostatnim czasie zaczęło trochę odbiegać od normy, ale nigdy nie przypuszczaliby, że ich podopieczna może być w ciąży! Przecież tak skrupulatnie jej pilnowali… W tym wypadku lekarz może im zaproponować przeprowadzenie u kotki zabiegu sterylizacji aborcyjnej.

Radości hodowców, którzy planowali powiększenie swojej „kociej rodziny”, często towarzyszy jednak niepokój. Niepokój o kotkę, o zdrowie rozwijającego się w jej brzuchu potomstwa. Ci początkujący lub mniej doświadczeni nie wiedzą, czy będą potrafili właściwie opiekować się ciężarną podopieczną, czy będą umieli pomóc jej przetrwać ten wyjątkowy, ale niełatwy okres w życiu.

Jednak opiekunowie zupełnie niepotrzebnie denerwują się o swojego czworonoga. Wrodzony instynkt sam bowiem podpowie kotce, jak ma zachowywać się w „odmiennym stanie”, z jakich dobrodziejstw powinna korzystać, a czego unikać.

(...)

Miska pod kontrolą
Spadek aktywności u ciężarnych kotek powodować może częstsze zaglądanie przez nie do miski w poszukiwaniu smakowitych kąsków. Apetyt u kotki w „odmiennym stanie” zwiększa się z każdym kolejnym tygodniem ciąży.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 137 – Marzec 2014