Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NOCNE KOTÓW ZAWODZENIE – Tekst: Antonina Kondrasiuk


Tekst : Behawiorysta Antonina Kondrasiuk


Nadmierna nocna kocia aktywność, wokalizacje, szalone galopady, zrzucanie przedmiotów z półek, skoki na łóżko, w którym śpimy, drapanie w szafę czy rolety – to wszystko bardzo psuje relacje z naszym futrzanym pupilem. Rano wstajemy niewyspani i wściekli, zwłaszcza gdy sytuacja się powtarza. Kot to jednak wyspecjalizowany myśliwy i polowanie jest treścią jego życia, gdyż na wolności sam musi troszczyć się o siebie i swoje potomstwo.
Godziny zmierzchu i świtu to właśnie najlepszy czas na kocie polowania – wtedy to kocie ofiary są najbardziej aktywne. W dzień kot śpi. Niby to wiemy, ale gdy bierzemy go do domu i zamykamy w czterech ścianach,
wydaje się nam, że naszego kota takie zachowania, tryb życia już nie dotyczą.
Nie jest to jednak prawdą.
Każdy kot, także ten rasowy, pozostaje ciągle kotem i jego pierwotna natura daje o tym znać. Na szczęście większość kotów w pierwszych miesiącach przebywania z nami dostosowuje się do naszego, ludzkiego trybu życia.

Zaczyna przesypiać większą część nocy i przejawiać większą aktywność o bardziej akceptowalnych dla nas porach – poranka i późnego wieczoru – kiedy już śpimy albo jeszcze nie.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 182-183 – GRUDZIEŃ 2017/STYCZEŃ 2018