Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NAJWIĘKSZY CZYŚCIOCH ŚWIATA –Tekst: behawiorysta, lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Tekst: behawiorysta, lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Koty są znane ze swojego zamiłowania do czystości. To właśnie one spośród wszystkich zwierząt domowych przeznaczają najwięcej czasu na codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Mycie się zajmuje kotom mniej więcej 1/3 całego nie przespanego czasu w ciągu doby. Nawet chomiki uważane za czyścioszki ustępują im miejsca na podium, jeśli chodzi o higienę i perfekcyjny wygląd.
Pielęgnowanie ciała jest dla każdego kota sprawą wręcz priorytetową, podobnie jak polowanie czy odpoczywanie. Potrzeba bycia zadbanym jest dla niego zupełnie naturalna i wynika z kociej natury.

 Schludne od małego
Już trzytygodniowe kocięta podpatrując swoją matkę, nabywają podstawowych umiejętności pielęgnacyjnych. Z czasem doskonalą te umiejętności, by w dorosłym życiu stać się prawdziwymi perfekcjonistami w zakresie pielęgnacji.
Wszystkie kocie zabiegi pielęgnacyjne należą do zajęć czasochłonnych i energochłonnych.
Mruczki czyszcząc swoje futerka, wykonują naprawdę żmudną pracę. Muszą się natrudzić, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków ciała. W dużym stopniu w osiągnięciu celu pomaga im wrodzona sprawność fizyczna.
Koty potrafią przyjmować najróżniejsze pozy. Z łatwością wyginają się we wszystkie strony.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy miewają problemy z zachowaniem czystości, utrzymaniem higieny. Zaniedbania higieniczne u kota trzeba zawsze traktować jako przejaw choroby. Tylko chory kot zaniedbuje swoją codzienną toaletę.
W każdym innym przypadku dbałość o higienę będzie zachowana, a w niektórych sytuacjach, na przykład w stresie, pielęgnacja ciała może być wzmożona, a nawet nadmierna.

Przyjemny rytuał
Koty czyszczą swoje ciała zgodnie z pewnym schematem.
Otóż każda kocia toaleta, bez względu na okoliczności czy porę dnia, rozpoczyna się od dokładnego umycia głowy. Kot bardzo dokładnie czyści pyszczek, wibrysy, okolicę oczu i uszu. Najwięcej czasu poświęca na oczyszczenie małżowin usznych. Po umyciu głowy zabiera się za oczyszczanie pozostałych części ciała: szyi, grzbietu, brzucha, okolic intymnych. Pielęgnacja kończy się na okolicy łap i ogonie. Te miejsca wymagają więcej uwagi, gdyż są bardziej narażone na zabrudzenia i na urazy. Opuszki łap i pazury wymagają często dodatkowej korekty.
Rytuał pielęgnacyjny sprawia kotom radość. Jest dla nich nie tylko codziennym obowiązkiem, ale i przyjemnością. Wśród zaprzyjaźnionych ze sobą kotów zdarzają się sytuacje, kiedy zwierzęta nawzajem czyszczą swoje futerka. To przejaw wzajemnej sympatii, zaufania, przywiązania do siebie.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 173 – MARZEC 2017