Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

MARCOWANIA NADSZEDŁ CZAS – Tekst: Dagmara Mieszkis-Święcikowska


Tekst:
behawiorystka, lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

W marcu po zimowym wyciszeniu przyroda na nowo budzi się do życia. Wraz z przedwiośniem dnia przybywa, nocy ubywa, a słońce, którego do tej pory było jak na lekarstwo, zaczyna rozświetlać szare dni. Trawa staje się zielona, na gałązkach drzew pojawiają się pąki, a kolorowe kobierce krokusów i przebiśniegów wabią zmysły.
Dokonujące się w przyrodzie zmiany napawają optymizmem i wzmagają chęć do działania. Nawet niemrawe do tej pory koty nabierają nagle sił witalnych. Właśnie teraz zdecydowanie zwiększa się ich aktywność płciowa. Kocury i kotki na nowo odkrywają swój seksualny popęd. Zastrzyk słońca, dłuższy dzień, wyższa temperatura, a także hormony robią swoje. Zwierzęta są już gotowe na miłosne uniesienia.


Kocury w natarciu
Kocury, oczywiście te nie wykastrowane, nie mogą znaleźć sobie miejsca w domu. Niespokojnie się po nim kręcą, znacząc swój teren moczem i wydzieliną o intensywnym zapachu. Przesiadują przy drzwiach wyjściowych lub godzinami obserwują przez okno okolicę, wypatrując rywali i kotek. Gdy tylko nadarzy się okazja, czmychają z domu i znikają na kilka dni.

(...)

Zalotne kocice
W czasie gdy kocury zaczynają odczuwać pragnienie wędrowania w poszukiwa
niu miłosnych uniesień, kocice wchodzą w okres rui.
To trudny czas dla kotek, bardzo stresujący
i wyczerpujący. Przedstawicielki kociej płci pięknej znajdują się wtedy w stanie pełnej gotowości, by zajść w ciążę, powitać na świecie kolejne mioty kociąt i odchować maluchy. W czasie rui zdecydowanie zmienia się ich temperament. Samice starają się wyeksponować swoje wdzięki najlepiej jak potrafią, by stać się atrakcyjne dla potencjalnych partnerów. Jako wabika na kocury używają przede wszystkim mowy ciała i „aerozolu” feromonów.

(...)

Marcowe serenady
Miłosne serenady w wykonaniu kotek skutecznie wabią z okolicy wszystkie kocury. Pod domem, w którym mieszka dama będąca w rui, zbierają się amanci. Kocury potrafią cierpliwie wyczekiwać partnerki. Często dochodzi między nimi do przepychanek. Co chwilę słychać odgłosy walk, widać ofiary krwawych starć.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 161 – MARZEC 2016