Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOCIA RODZINKA POD CZUJNYM OKIEM – Tekst Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Tekst: Lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska
Zdjęcie:
Barbara Rosińska

Kocięta zaraz po przyjściu na świat są zupełnie bezradne. Ślepe, bezzębne, z niedrożnymi kanałami słuchowymi, nie są w stanie czerpać korzyści ze świata zewnętrznego. Wymagają więc wielkiego wsparcia od swojej rodzicielki i na ogół je otrzymują. Jednak opiekunowie także mogą tu być pomocni. Często odgrywają wręcz niezastąpioną rolę.


Opieka
Kocie mamy przeważnie bardzo pieczołowicie zajmują się swoim potomstwem. Dobro kociąt staje się dla nich priorytetem, a własne potrzeby mniej ważne. Karmienie maluchów, czyszczenie ich futerek, masowanie brzuszków czy dogrzewanie kociąt własnym ciałem to podstawowe powinności kociej mamy, które wpisują się w jej codzienny harmonogram. Po porodzie kotka dba nie tylko o same maluchy, ale także o najbliższe otoczenie.
 W pierwszych dniach niechętnie opuszcza swoje gniazdo. Spędza w nim prawie sto procent czasu. Bacznie obserwuje dzieci i wszelkie dokonujące się zmiany. Opuszcza legowisko tylko po to, by udać się do kociej toalety lub po pożywienie, po czym szybko wraca do kociąt. Przez cały czas zachowuje czujność. Jeśli coś ją zaniepokoi, wyczuwa jakieś potencjalne zagrożenie, to nie waha się zadziałać i stanąć w obronie swoich dzieci. W sytuacji zagrożenia może pozostać w gnieździe i bronić go stacjonarnie. Może też spróbować przenieść swoje potomstwo w inne, bardziej bezpieczne miejsce. Robi to wtedy sprawnie i z dużą gracją – w zdecydowany sposób chwyta kocięta za skórę na karku, a one, co ciekawe, wcale nie protestują.

Edukacja

Kocia mama nie tylko ma za zadanie karmić swoje maluchy i chronić je przed niebezpieczeństwem, ale przede wszystkim stara się jak najwięcej je nauczyć. Czas na edukowanie kociąt nadchodzi, kiedy nabierają one sprawności ruchowej, a ich zmysły się wyostrzają.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 138 – KWIECIEŃ 2014