Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

GDY KOT NIE TRAFIA DO KUWETY – Tekst: Antonina Kondrasiuk

Behawiorystka Antonina Kondrasiuk

Od czasu gdy koty zamieszkały w naszych domach, a wiele z nich stało się kotami nie wychodzącymi, pojawił się problem związany z kocią toaletą. Zaczęto wymyślać więc rozwiązania, które obie strony – i opiekunowie, i koty – byłyby w stanie zaakceptować. Sam fakt, że te bystre zwierzęta szybko i bezproblemowo nauczyły się załatwiania do plastikowego pudełka wypełnionego czymś, co niewiele ma wspólnego z ziemią lub piaskiem, jest niesamowity i jednocześnie pozwala nam bezproblemowo wspólnie zamieszkać.

Kot z natury jest zwierzęciem bardzo czystym, instynktownie ukrywa swoje odchody. Dlatego do korzystania z kuwety łatwo przyuczyć i małego kociaka, i zaadoptowanego starszego kota.
Jednak czasami pojawiają się kuwetowe problemy. Zaczynamy znajdować przykre niespodzianki na podłodze, me blach, ścianach czy na częściach swojej garderoby. I wtedy najczęściej można usłyszeć od opiekunów opinię: „mój kot jest złośliwy!”.
Chcę tu po raz kolejny podjąć próbę walki z tym szkodliwym mitem i utwierdzić Czytelników w przekonaniu, że jeżeli kot zaczyna załatwiać się poza kuwetą, zawsze w ten sposób chce zwrócić uwagę na problem, z którym – najczęściej w samotności i bez wsparcia opiekuna – się zmaga.
Nie wynika to z jego złej woli.
Przyczyn takiego postępowania kota może być wiele i czasami jedynie wprawne oko specjalisty od kocich zachowań potrafi je odróżnić i stwierdzić, że niezaprzeczalnie w kocim życiu dzieje się coś złego.

Pierwszą przyczyną może być zdrowie. Trzeba więc zacząć od pokazania kota lekarzowi weterynarii – zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z osobnikiem dorosłym, a tym bardziej kotem seniorem. Przyczyny zdrowotne mogą obejmować schorzenia układu moczowego, ale nie tylko – wszelkie stany bólowe w różnych obszarach organizmu, choroby metaboliczne czy układu ruchu mogą powodować zmianę dotychczasowych nawyków kuwetowych kota. Często jest więc tak, że kot czując się źle, w ten sposób woła o pomoc.

Kolejnym powodem unikania kuwety jest niechęć do tego miejsca. Kot w stanie dzikim załatwia potrzeby w miejscu, które sam wybrał – zacisznym, a jednocześnie z jego punktu widzenia bezpiecznym, tzn. takim, które pozwala obserwować otoczenie pod kątem ewentualnego zagrożenia.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 179WRZESIEŃ 2017